Nowe normy dla jakości powietrza

16.10.2019

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Od piątku 11 października br. obowiązują nowe normy informowania i alarmowania o smogu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Niższe poziomy alarmowania o smogu?

- "Tak jak wcześniej deklarowaliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim, obniżyliśmy poziomy alarmowania o smogu o połowę, dzięki temu Polacy będą ostrzegani częściej o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu" - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Kiedy będzie ogłaszany alarm smogowy?

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10 (poprzednia wartość 300 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10), poziom informowania to 100 mikrogramów. Rozporządzenie z 2012 r. mówiło odpowiednio o 300 i 200 mikrogramach na m sześc. Wcześniejsze normy były jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej.

Zachęcam wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych do skorzystania z programu Czyste Powietrze, który daje możliwość otrzymania dofinansowania m.in. na wymianę pieca i termomodernizację budynku. Dzięki temu będziemy mogli oddychać lepszej jakości powietrzem" – dodał minister.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: