Nowe środki przymusu przy kontroli skarbowej
Na czym polegają zmiany?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej przede wszystkim poszerzyło katalog dostępnych im środków przymusu.
Jakie nowe środki przymusu mogą być stosowane przez pracowników kontroli skarbowej?
Od 7 października br. inspektorzy i pracownicy kontroli skarbowej z wyodrębnionych komórek kontroli skarbowej (komórek realizacyjnych) mogą stosować pałki służbowe, paralizatory elektryczne i chemiczne środki obezwładniające.
Na jakich warunkach można stosować nowe środki przymusu?
Chemiczne środki obezwładniające można stosować w przypadkach:
-
odpierania czynnej napaści i pokonywania czynnego oporu,
-
pościgu za osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa,
-
udaremniania ucieczki osoby zatrzymanej,
-
przeciwdziałania niszczeniu mienia.
Przy stosowaniu chemicznych środków obezwładniających należy zachować ostrożność, uwzględniając ich właściwości mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Pałka służbowa może być stosowana w razie:
-
odpierania czynnej napaści,
-
pokonywania czynnego oporu,
-
przeciwdziałania niszczeniu mienia.
Nie wolno stosować pałki służbowej zwykłej wobec osób stawiających bierny opór, chyba że zastosowanie siły fizycznej okazało się bezskuteczne. Zabronione jest również:
-
zadawanie uderzeń i pchnięć pałką służbową w głowę, szyję, brzuch i nieumięśnione oraz szczególnie wrażliwe części ciała, a także stosowanie na te części ciała blokady i zakładania dźwigni,
-
zadawanie uderzeń rękojeścią pałki służbowej wielofunkcyjnej,
-
stosowanie pałki służbowej wobec osób, w stosunku do których użyto kajdanek, prowadnic i siatek obezwładniających.
Wolno zadawać uderzenia i pchnięcia pałką służbową we wszystkie części ciała jednynie w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie własne lub innej osoby.
Paralizator elektryczny można stosować w przypadku:
-
odpierania czynnej napaści,
-
pokonywania czynnego oporu,
-
ujęcia osób,
-
przeciwdziałania niszczeniu mienia.
Przystosowaniu tego środka korzystający zeń powinni zachować ostrożność, uwzględniając jego właściwości mogące stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
Kolczatka drogowa i inne przeszkody umożliwiające zatrzymanie pojazdu mechanicznego mogą być stosowane, jeżeli osoba prowadząca pojazd nie zatrzymała się pomimo odpowiedniego sygnału umundurowanego inspektora lub pracownika, znajdującego się w pobliżu oznakowanego pojazdu kontroli skarbowej.
Środki przymusu są wydawane inspektorom i pracownikom na czas określony przez organ kontroli skarbowej, a po upływie tego czasu powinny być niezwłocznie zwrócone do miejsca przechowywania w obiektach jednostek organizacyjnych kontroli skarbowej, określonego w odrębnych przepisach.
Procedury
Nowe rozporządzenie wprowadziło także zmiany w procedurach stosowania środków przymusu.
O każdym przypadku użycia środka przymusu inspektor lub pracownik jest obowiązany niezwłocznie powiadomić, w formie pisemnej notatki służbowej, bezpośredniego przełożonego.
Do obowiązków bezpośredniego przełożonego należy natomiast:
-
zbadanie, czy użycie środka przymusu nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami,
-
niezwłoczne powiadomienie prokuratora oraz podjęcie działań mających na celu wdrożenie postępowania dyscyplinarnego, w wypadku stwierdzenia, że użycie środka przymusu było niezgodne z obowiązującymi przepisami,
-
niezwłoczne powiadomienie prokuratora, jeżeli następstwem użycia środka przymusu jest śmierć człowieka.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej (Dz.U. 2005 r., Nr 182, poz. 1528)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?