Nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa zabawek magnetycznych
21 lipca 2008 r. zaczynają obowiązywać nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa zabawek magnetycznych.
Nowe przepisy stanowią wykonanie decyzji Komisji Europejskiej 2008/329/WE z dnia 21 kwietnia 2008 r. zobowiązującej państwa członkowskie do zapewnienia, że zabawki magnetyczne wprowadzane na rynek lub udostępniane na rynku zawierają ostrzeżenie o zagrożeniu stwarzanym przez te zabawki dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Jaką informację producenci będą musieli umieszczać na opakowaniu zabawki magnetycznej albo w inny sposób dołączyć do zabawki magnetycznej?
Producenci będą umieszczać na zabawkach następujące sformułowanie: "Uwaga! Zabawka zawiera magnesy lub części magnetyczne. Magnesy przyciągnięte do siebie lub przywierające do przedmiotu metalowego w organizmie człowieka mogą być przyczyną poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń - w przypadku wprowadzenia magnesów do przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską." (albo równoznaczne ostrzeżenie). Ostrzeżenie musi być jasne, czytelne i widoczne dla konsumenta.
O jakie zabawki chodzi?
Wedle nowych przepisów zabawka magnetyczna jest to dowolny produkt lub materiał zaprojektowany lub wyraźnie przewidziany do używania w czasie zabawy przez dzieci w wieku do lat 14, który zawiera przynajmniej jeden magnes lub część magnetyczną lub składa się przynajmniej z jednego magnesu lub części magnetycznej, które są dostępne dla dzieci oraz mają kształt i rozmiar umożliwiające połknięcie. Przez dostępność dla dzieci rozumie się luźne osadzenie magnesów lub części magnetycznych w zabawce magnetycznej lub łatwość w oddzieleniu magnesów lub części magnetycznych od zabawki magnetycznej w normalnych i racjonalnie przewidywalnych warunkach używania przez dzieci, nawet jeżeli magnes lub część magnetyczna jest zawarta lub zabudowana w zabawce magnetycznej, wbudowana w zabawkę magnetyczną lub umieszczona w odpowiedniej osłonie ochronnej. Przez kształt i rozmiar umożliwiające połknięcie rozumie się zaś kształt i rozmiar pozwalające na całkowite mieszczenie się w cylindrze do badania małych części, o którym mowa w Polskiej Normie PN-EN 71-1 Bezpieczeństwo zabawek - Część 1: Właściwości mechaniczne i fizyczne.
A co z zabawkami, na których nie ma ostrzeżenia?
W odniesieniu do zabawek magnetycznych, które nie zawierają informacji wskazanych wyżej:
zakazuje się wprowadzania ich na rynek;
w przypadku zabawek magnetycznych wprowadzonych na rynek nakazuje się natychmiastowe wycofanie z rynku.
Zob. też: Pismo Prezesa UOKIK
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz. U. 2008 r., Nr 105, poz. 668);
Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. 2003 r., Nr 229, poz. 2275, ze zm.);
Decyzja Komisji Europejskiej 2008/329/WE z dnia 21 kwietnia 2008 r. zobowiązującej państwa członkowskie do zapewnienia, że zabawki magnetyczne wprowadzane na rynek lub udostępniane na rynku zawierają ostrzeżenie o zagrożeniu stwarzanym przez te zabawki dla zdrowia i bezpieczeństwa (Dz. Urz. UE L 114 z 26.04.2008, str. 90-93)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?