Nowe zasady dla ryczałtowców
Na 21 posiedzeniu Senatu w dniach 17, 18 i 19 lipca 2002r. senatorowie mają pracować nad projektami zmian w ustawach podatkowych uchwałonych przez Sejm w dniu 4 lipca 2002r. Wśród nowelizowanych ustaw znalazła sie także ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Projekt ten został przesłany do Sejmu 18 kwietnia 2002 r. w ramach programu rządowego „Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca.”
Działania podjęte w proponowanej nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mają na celu realizację zadań zapisanych w przyjętym dnia 29 stycznia 2002 r. pakiecie „Przede wszystkim przedsiębiorczość”. Projekt ustawy ma więc na celu stworzenie lepszych warunków działania małym i średnim przedsiębiorstwom.
Mając na celu powyższe okoliczności projekt w dalszym ciągu utrzymuje dotychczasową zasadę fakultatywności opodatkowania. Zakłada więc, że co do zasady podstawową formę opodatkowania stanowią zasady ogólne (podatek dochodowy od osób fizycznych). Podatnik chcąc być opodatkowany w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź ryczałtu od przychodów osób duchownych musi zdecydować o wyborze tej formy opodatkowania. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu podatnik będzie zobowiązany złożyć właściwemu, według jego miejsca zamieszkania, urzędowi skarbowemu, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
W przypadku niezłożenia w odpowiednim terminie takiego oświadczenia przez osobę rozpoczynającą działalność gospodarczą, podatnik będzie zobowiązany do założenia ksiąg i opłacania podatku na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku dochodowym. Projekt zwalnia jednak podatnika z obowiązku corocznego składania oświadczenia o wyborze konkretnej formy opodatkowania. Zakłada bowiem, że w przypadku braku informacji od podatnika o zmianach w sposobie opodatkowania będzie prowadził on działalność na dotychczasowych zasadach.
W zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych projekt ustawy podwyższył limit przychodów uprawniających do opodatkowania w formie ryczałtu do kwoty 250.000 euro.
Rozszerzył również zakres przedmiotowy opodatkowania ryczałtem na dotychczas wyłączone usługi oraz na usługi świadczone w zakresie wolnych zawodów (usługi te będą mogły być jednak wykonywane jedynie na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej). Dla tych usług zostanie wprowadzona nowa 20% stawka oprocentowania.
Projekt proponuje ponadto, aby ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych objąć również przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nie prowadzące pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Przychody te będą objęte 8,5% stawką, jeżeli ich wysokość w roku podatkowym nie będzie przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 4.000 EURO. Od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt będzie jednak wynosił 20% przychodów.
Kolejną zmianą wprowadzoną w projekcie jest zasada, iż podatnicy, których przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro, będą mogli opłacać ryczałt w sposób kwartalny w trakcie roku podatkowego (wpłacać go w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony).
Zasada ta będzie stanowiła wyjątek od comiesięcznego opłacania ryczałtu.
W projekcie w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wykreślono ponadto przepisy dotyczące tzw. „małego ryczałtu” (dotychczasowe usługi włączono do karty podatkowej). Zaproponowano również nowy sposób określenia kwoty ryczałtu od wartości niezaewidencjonowanego przychodu.
W zakresie karty podatkowej projekt rozszerza zakres jej stosowania na działalność w zakresie wolnych zawodów (lekarzy, lekarzy dentystów, techników dentystycznych) oraz na usługi w zakresie handlu detalicznego „artykułami nieżywnościowymi”. Kartą podatkową będzie również objęty dotychczasowy „mały ryczał”.
Projekt ustawy rozszerza również zakres stosowania karty podatkowej na wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników.
Opodatkowaniu w tej formie będzie również podlegała działalność prowadzona przez osoby fizyczne oraz spółki cywilne dla osób fizycznych. W zakresie karty podatkowej w projekcie doprecyzowano ponadto sposób zgłaszania przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w roku podatkowym. Jednocześnie w celu niezwiększania obciążeń podatkowych w projekcie zaproponowano niewaloryzowanie stawki karty podatkowej na 2003 r.
O losach projektu bedziemy informować na bieżąco.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?