Nowe zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia

Uchwalona przez Sejm 10 października ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ustala nowe zasady ustalania tego wynagrodzenia.

Do tej pory minimalne wynagrodzenie pracowników określane było w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, wydanym na podstawie art. 77[4] Kodeksu pracy. Od dnia 1 stycznia 2003r. minimalne wynagrodzenie ustalane będzie nie w Rozporządzeniu Ministra, lecz przez Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych, w skład której wchodzą przedstawiciele strony rządowej, strony pracowników oraz strony pracodawców.

Trójstronna Komisja ustali minimalne wynagrodzenie dla pracowników na podstawie przedłożonego jej do dnia 15 czerwca każdego roku raportu Rady Ministrów, zawierającego:

  • propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym wraz z terminem zmiany wysokości tego wynagrodzenia, zgodnie z art. 3,
  • informację o wskaźniku cen w roku poprzednim,
  • informację o prognozowanych na rok następny: wskaźniku cen oraz wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia,
  • informację o wydatkach gospodarstw domowych w roku poprzednim,
  • informację o wskaźniku udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczbie osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w roku poprzednim,
  • informację o wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku poprzednim według rodzajów działalności,
  • informację o poziomie życia różnych grup społecznych,
  • informację o warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia.

Na podstawie przedstawionych danych Komisja ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia do 15 lipca każdego roku. Minimalne wynagrodzenie będzie teraz określane co roku na podstawie danych, wskaźników gospodarczych przedstawionych przez Radę Ministrów.

Minimalne wynagrodzenie ustalane będzie raz w roku - od 1 stycznia, jeżeli wskaźnik inflacji nie przekroczy 105% w stosunku do roku poprzedniego, a dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 lipca, gdy wskaźnik inflacji w poprzednim roku był wyższy niż 105%.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen. Minimalne wynagrodzenie będzie więc adekwatne do przewidywanej na dany rok wysokości inflacji.

W ustawie ustalono minimalne wynagrodzenia za pracę na rok 2003. Od 1 stycznia będzie ono wynosiło 800 zł brutto.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika