Nowe zasady wyboru sędziów do Trybunału?

Zakończyły się prace nad projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Dokument ma w najbliższym czasie trafić do prawników prezydenta.

Poinformował o tym prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński. Nie chciał ujawnić żadnych szczegółów, zanim nie pozna ich prezydent, do którego trafi dokument - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Projekt zostanie przekazany Glowie państwa, ponieważ TK nie ma inicjatywy ustawodawczej. Pytany przez PAP, czy projekt zmieniałby zasady wyboru sędziów TK, Rzepliński odparł: chcielibyśmy bardziej skomplikowanego wyboru i możliwości bardziej dokładnego prezentowania kandydata na kandydata.

Na konferencji prasowej Rzepliński wspomniał m.in., że orzecznictwo Trybunału często przypomina mecz ping-ponga z ustawodawcą. Przywołał w tym kontekście próby zmieniania prawa wyborczego w krótszym czasie niż pół roku przed terminem wyborów, co Trybunał już wcześniej wykluczał.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ALOJZ 2014-04-07 08:44:08

    TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY JUŻ SIĘ OŚMIESZYŁ W WIELU SPRAWACH I NIE JEST GWARANTEM ZACHOWANIA SPRAWIEDLIWOŚCI W POLSCE, DLATEGO TYLE SPRAW TRAFIA DO STRASBURGA I TAM POLACY DOCZEKUJĄ SIĘ SPRAWIEDLIWEJ OCENY I WYROKÓW - RODZI SIĘ PYTANIE - CZY W ZWIĄZKU Z TYM NALEŻY UTRZYMYWAĆ TEN NIEUDOLNY PRAWNICZO I SZKODLIWY SPOŁECZNIE, NIESPRAWIEDLIWY I SPOLITYKOWNY TWÓR ???!!!

  • Vit 2014-04-05 22:51:25

    Do Trybunału powinni być wybierani najlepsi fachowcy, a nie politycy jak dotychczas. Partie nie mogą wybierać swoich wierniejszych członków. Trybunał często nie jest obiektywny. Na wyroki nie powinny mieć wpływu poszczególne partie. Wyroki winny być wydawane tylko w oparciu o Konstytucję, obowiązujące prawo. U nas Konstytucja nie jest szanowana tak jak w USA, gdzie jest świętością.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika