Czego dotyczy nowa Dyrektywa o usługach audiowizualnych?
29 listopada br. Parlament Europejski przyjął ostatecznie nowelizację dyrektywy z 1989 roku o telewizji bez granic. Rozszerza ona zakres dyrektywy m.in. o medialne usługi audiowizualne w Internecie lub w telefonach komórkowych, a także tzw. telewizję na żądanie, czyli usługę umożliwiającą widzom podejmowanie decyzji, kiedy i co z dostępnego katalogu chcą oglądać.
Celem nowelizacji jest m.in. uporządkowanie przepisów dotyczących rynku reklamowego, w tym ograniczeń czasowych, postanowień odnoszących się do reklamy ukrytej i tzw. lokowania produktu („product placement”). Wszystko to ma zapewnić pewność prawną i stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju konkurencyjności w sektorze audiowizualnych usług medialnych w UE.
Zgodnie ze zmienioną Dyrektywą będzie obowiązywała zasada kraju pochodzenia, która oznacza, że nadawca musi przestrzegać prawodawstwa kraju, w którym ma siedzibę, a nie tego, gdzie świadczy usługi audiowizualne.
Państwa członkowskie UE mają 2 lata na wprowadzenie u siebie jej postanowień. Stąd od końca 2009 roku producenci telewizyjni i filmowi w ramach product placement będą mogli pobierać opłaty za wykorzystanie na planie marek różnych produktów.
W jakich przypadkach będzie dopuszczalne stosowanie product placement?
Lokowanie produktu będzie dozwolone w filmach, serialach - tak w dziełach kinematografii, jak i w filmach i serialach wyprodukowanych dla telewizji - oraz w transmisjach sportowych. Widzowie będą musieli być jednak jasno poinformowani o występowaniu takiego działania. Product placement będzie musiał być także oznaczony w odpowiedni sposób, a więc programy, w których za opłatą umieszcza się jakieś produkty, będą "w odpowiedni sposób oznaczone na początku i na końcu", tak by uniknąć wprowadzenia widzów w błąd. Płatne product placement ma wpłynąć pozytywnie na konkurencyjność producentów UE w stosunku do firm amerykańskich.
Product placement będzie więc zasadniczo dozwolone na rynkach UE z wyjątkiem programów dla dzieci, wiadomości, programów publicystycznych i dokumentalnych. Zakazane będzie też lokowanie produktów tytoniowych oraz leczniczych dostępnych wyłącznie na receptę. Każde państwo członkowskie będzie mogło przyjąć bardziej restrykcyjne zasady, a nawet zupełnie zakazać product placement.
Product placement jest to strategia marketingowa polegająca na umieszczaniu, na przykład w określonych scenach filmu, rzeczywistych i łatwo rozpoznawalnych (chociażby dzięki dobrze widocznemu logo) towarów dostępnych na rynku - takich jak samochody czy telefony komórkowe.
Jak zmienią się ograniczenia w zakresie emisji reklam w telewizji?
Znowelizowana dyrektywa utrzymuje dotychczasowy limit 12 minut pokazywania reklam w ciągu godziny.
Zniesione zostanie natomiast ograniczenie związane z emitowaniem bloków reklamowych w odstępie 20-minutowym. Nie dotyczy to programów informacyjnych i dla dzieci, a także filmów (z wyjątkiem seriali), które będzie można przerywać najwyżej raz na 30 minut. W ogóle niedozwolone będzie zaś przerywanie transmisji religijnych.
W rezultacie większość programów będzie można przerywać blokami reklamowymi w nieograniczonej liczbie, byleby ich czas nie przekraczał owej granicy 12 minut.
Podstawa prawna:
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca Dyrektywę Rady 89/552/EWG w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich, dotyczących wykonywania telewizyjnej działalności transmisyjnej (tzw. „Dyrektywę o telewizji bez granic”)
Oprac. na podst.: www.euro.pap.com.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Zaproszenie do kosultacji dyrektywy „o telewizji bez granic”
Szanowni Państwo, W związku z pracami podjętymi w Radzie Europy nad rewizją Europejskiej Konwencji o Telewizji Ponadgranicznej, ukierunkowanymi na odzwierciedlenie charakteru zmian w podejściu regulacyjnym zastosowanym w dyrektywie 2007/65/WE, która zmieniła dyrektywę 89/552/EEC (tzw. (...)
Czemu ma służyć nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych?13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania (...)
Szykuje się skuteczniejszy pobór abonamentu RTV
Abolicja dla osób posiadających zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV, a tym samym wsparcie dla misji pełnionej przez media publiczne – to główne założenia proponowanej (...)
Nowelizacja ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych zakłada, że aby wpisać uprawę GMO do rejestru, trzeba będzie mieć zgodę wszystkich właścicieli nieruchomości położonych w promieniu 30 km od granic zewnętrznych działki, na której planuje się uprawę (...)
Jak rozszerzono prawo do obrony koniecznej?
Zmiana przepisu Kodeksu karnego, określającego kontratyp obrony koniecznej, ma na celu uchylenie karalności czynu ekscendenta w sytuacji, gdy przekroczenie granic obrony koniecznej nastąpi przy odpieraniu bezprawnego zamachu, polegającego na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego (...)
Gospodarowanie częstotliwościami unormowane
Nowe rozwiązania, związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi i opłatami za częstotliwości, przewiduje nowelizacja, która dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej, mających usprawnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce, a więc zwolnić (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Raport z konsultacji tzw. dyrektywy „o telewizji bez granic”
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udostępniła na swojej stronie: Raport z konsultacji publicznych dotyczących implementacji Dyrektywy 2007/65/EC Treść zaproszenia (pobierz dokument) raport z konsultacji, implementacja dyrektywy, dyrektywa WE o telewizji bez granic, KRiRT, media
Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)
Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych
Jak zmieniają się przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych? 13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą z dnia 4 września (...)
Dostosowania do prawa unijnego - reklama, prawo pracy, egzekucja administracyjna itd.
Czego dotyczy proponowana ustawa? Po poprawkach Senatu do Sejmu wrócił rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Projekt ten dotyczy dostosowania prawa krajowego do prawa wspólnotowego w zakresie przepisów ustawy (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
Napadnięty w domu bardziej będzie mógł się bronić...
Rząd za szerszym prawem do obrony koniecznej Rada Ministrów przyjęła, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, projekt zmiany w Kodeksie karnym, która rozszerza prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji. - (...)
Parlament Europejski o planie odbudowy gospodarczej
Parlament Europejski dyskutował o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie i Wspólnotę w celu złagodzenia skutków kryzysu gospodarczego. Walka z recesją, energia, zmiany klimatyczne i Partnerstwo Wschodnie to również tematy wiosennego szczytu przywódców UE w przyszłym tygodniu. (...)
Wystarczy zgłoszenie w miejsce pozwolenia na budowę
26 września 2005 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego. Prawie całą, gdyż zmiany dotyczące uzyskiwania uprawnień budowlanych wchodzą w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2006 r. Dopiero od tej daty uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalnościach wymaga: do projektowania bez ograniczeń (...)
Minister Finansów przekazał do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czego dotyczy projekt (...)
KRRiT złożyła notyfikację listy ważnych wydarzeń sportowych
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła na ręce Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń, o zasadniczym znaczeniu społecznym, które będą musiały być transmitowane na tak zwanych otwartych antenach telewizyjnych. W październiku 2012 (...)
Jak będzie można przekraczać granice?
Czego dotyczy nowelizacja? Wchodząca w życie 18 sierpnia 2007 r. ustawa o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw stanowi element działań legislacyjnych podejmowanych w związku z trwającymi przygotowaniami (...)
Bond i "Miś" Barei zakazane w telewizji
Wszystko przez to, że Bond zamawia Martini, a Ochódzki kiełbasę podwawelską. Polska telewizja może zapłacić wysoką karę za to, że pozwoli nam obejrzeć film z agentem 007 czy znanego wszystkim Misia. Powód? Obowiązująca od 23 maja nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. (...)
Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej
Zagadnienia dotyczące regulacji czasu pracy możemy znaleźć w Dyrektywie nr 104 z dn. 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (OJ Nr L 307/1993/45). W dyrektywie unormowano następujące kwestie: wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych (...)