Nowelizacja prawa budowlanego

Sejm w dniu 12 marca 2003 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo budowlane i przekazał ustawę Prezydentowi do podpisu. Podstawowym celem nowelizacji jest poprawienie pewnych niedociągnięć, jakie powstały w wyniku wejścia w życie nowelizacji prawa budowlanego z 11 lipca 2003 r. W praktyce okazało się, że pewne pojęcia oraz rozwiązania stosowane w ustawie dają zbyt dużą swobodę organom wydającym decyzje. Prowadzi to do ryzyka wystąpienia korupcji. Aby temu zapobiec, rząd przygotował omawianą tutaj nowelizację.

Ważniejsze zmiany:

  • istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu - obecnie w wypadku wykrycia podczas obowiązkowej kontroli istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu lub innego rażącego naruszenia warunków pozwolenia na budowę, wymierza się karę. Ponieważ pojęcie istotnego odstępstwa i rażącego naruszenia ma charakter bardzo ogólny i nieprecyzyjny, pozwala to organom administracji architektoniczno budowlanej na wymierzanie kar według swobodnej interpretacji wspomnianych pojęć. Nowelizacja przewiduje karę w wypadku zaistnienia nieprawidłowości w zakresie:
    1. zgodności obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2. zgodności charakterystycznych parametrów technicznych: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    3. zgodności wykonania widocznych elementów nośnych układu konstrukcyjnego obiektu budowlanego,
    4. zgodności geometrii dachu (kąt nachylenia, wysokość kalenicy i układ połaci dachowych),
    5. zgodności wykonania urządzeń budowlanych,
    6. zgodności zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem,
    7. zgodności zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich - w stosunku do obiektu użyteczności publicznej i budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

  • obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu - nowelizacja przewiduje dokładne wyliczenie obiektów, dla których wymagane będzie pozwolenie na użytkowanie obiektu, obecnie decydują o tym organy administracji architektoniczno-budowlanej,
  • pozwolenie na użytkowanie po obowiązkowej kontroli - przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu organ nadzoru budowlanego będzie musiał przeprowadzić obowiązkową kontrolę obiektu, obecnie kontrola taka przeprowadzana jest według uznania organu,
  • nielegalne korzystanie z obiektu - nowelizacja wprowadzi karę za nielegalne korzystanie z obiektu,
  • określenie wysokości kar - do ustawy zostanie wprowadzona wysokość stawki opłat oraz zasady określające, w jaki sposób należy, na podstawie stawki, karę wyliczyć. Dzięki temu kary będą wyższe niż obecnie.

Porady prawne

Źródło:


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika