Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem senackich poprawek do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Przewidują one między innymi zakaz różnicowania składek w zależności od tego, czy kobieta jest w ciąży lub ma dzieci.
Nowelizacja to efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w marcu ubiegłego roku zakazał stosowania kryterium płci jako czynnika wpływającego na ocenę ryzyka osoby ubezpieczonej.
Zdaniem senatora Aleksandra Pocieja z Platformy Obywatelskiej, Sejm nie tylko wprowadził do ustawy wymagany przez Trybunał zakaz, ale zdecydował się pójść o krok dalej. Wykreślił bowiem artykuł, zgodnie z którym zakazane jest różnicowanie składek ubezpieczeniowych ze względu na ciążę i macierzyństwo. Dopiero zgłoszona przez Senat poprawka przywraca ten przepis.

Jak przyznawał cytowany przez Sejm Pociej, Sejm wyszedł z założenia, że artykuł nie będzie potrzebny. Zdaniem Senatu wykreślenie go mogłoby jednak prowadzić do dyskryminacji kobiet ciężarnych i zawyżania w stosunku do nich składek, podczas gdy konstytucja mówi, że macierzyństwo powinno być chronione przez państwo. - To taki drobny gest w stosunku do kobiet w ciąży, żeby nie pogarszać ich sytuacji - dodawał Pociej.
Druga zgłoszona przez Senat poprawka przesuwała termin wejścia w życie zmian z 21 grudnia 2012 roku na 14 dni od ogłoszenia nowelizacji.

Potrzebujesz porady prawnej?
Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!
Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)
Nadchodzą zmiany w procedurach podatkowych
Nowelizacja ma wejść w życie w zasadzie 1.09.2005 r., ale przepisy dotyczące deklaracji elektronicznych – 16.08.2006 r., a regulacje w sprawie porozumień cenowych i sposobu zaokrąglania – 1.01.2006 r. Udział organizacji społecznej Nowością będzie możliwość uczestniczenia (...)
Projekt zmian w Kodeksie cywilnym i w ubezpieczeniach
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 września br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)
Nowe przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowelizuje przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym... Resort rozwoju i technologii, po analizie dwuletniego okresu funkcjonowania ustawy antyzatorowej i w odpowiedzi na głosy przedsiębiorców, przygotował projekt nowelizacji tej ustawy. Proponowane (...)
Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...
Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) (...)
Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?
1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Oprócz regulacji zagadnień z tytułu tego aktu, regulacja ta wprowadza szereg zmian w kilku innych ustawach. Najbardziej przykuwają uwagę te dotyczące świadczeń (...)
Zakłady reasekuracji zajmą się ubezpieczeniami Polaków?
Czego dotyczy projekt rządowy?14 października 2008 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Teraz propozycją rządową zajmie się Sejm.Na czym polegają (...)
Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?
Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny będzie niższy. Jeśli jesteś kobietą, będziesz mogła przejść na emeryturę, gdy skończysz 60 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną, będziesz mógł przejść na emeryturę, gdy skończysz (...)
W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa!
Wdrożenie zaleceń unijnych w zakresie bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych oraz usprawnienie funkcjonowania najważniejszych instytucji w systemie cyberbezpieczeństwa RP - to główne cele nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, której projekt jest w trakcie (...)
Większy nadzór nad działalnością ubezpieczycieli
Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ma na celu wykonanie obowiązków ciążących na Rzeczypospolitej Polskiej przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z 26 listopada 2014 (...)
Co się zmieni w zamówieniach publicznych?
Chociaż ubiegły rok stał pod znakiem przełomowych zmian w zamówieniach publicznych, ustawodawca nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie. Przygotowywany projekt zmian jest efektem m.in. uchwalenia nowych dyrektyw wspólnotowych. Projekt nowelizacji ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo (...)
Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm
Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg ułatwień dla przedsiębiorstw na czas epidemii. Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość (...)
Zmiana ustawy o dystrybucji ubezpieczeń
Nowelizacja przesuwa termin wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r w sprawie dystrybucji ubezpieczeń z dnia 23 lutego 2018 r. na dzień 1 października (...)
Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?
1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Oprócz regulacji zagadnień z tytułu tego aktu, regulacja ta wprowadza szereg zmian w kilku innych ustawach. Najbardziej przykuwają uwagę te dotyczące świadczeń rodzinnych. Czy (...)
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty
Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)