Odliczenie wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego
Przy rozliczeniu za 2003 rok część podatników skorzystała z nowej możliwości pomniejszenia podatku o wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak niektórzy darczyńcy przekazali pieniądze już po złożeniu zeznania rocznego. I tu pojawia się problem - czy nową ulgę można wykazać dopiero w korekcie zeznania?
Zgodnie z art. 27d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Przy literalnej interpretacji tego przepisu dochodzimy do wniosku, iż przekazanie pieniędzy już po dniu złożenia zeznania wyklucza prawo do ulgi. Zastosowanie takiej wykładni w praktyce prowadzi do wyraźnej dyskryminacji niektórych podatników. Rozpatrzmy to na przykładzie. Pan Kowalski i pan Nowak złożyli zeznanie roczne 28 kwietnia br. Pan Kowalski wykazał w zeznaniu wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego, której dokonał 27 kwietnia. Natomiast pan Nowak o możliwości zmniejszenia podatku dowiedział się dopiero 30 kwietnia i w tym dniu przekazał pieniądze na konto organizacji. Jeżeli przyjmiemy dosłowną interpretację art. 27d ust. 1 ustawy, pan Nowak nie ma prawa do odliczenia. Mógłby natomiast skorzystać z ulgi, gdyby złożył zeznanie 30 kwietnia.
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?