Odpowiedzialność banku za następstwa utraty blankietów czekowych
Na podstawie przepisów prawa bankowego banki mogą wydawać regulaminy dotyczące świadczonych przez nie usług. W regulaminach tych mogą znajdować się zapisy uprawniające usługobiorców do prowadzenia rozliczeń za pomocą czeków. Regulaminy zawierają często zapisy określające odpowiedzialność banków w przypadku utraty blankietów czekowych (np. określające termin od którego bank odpowiada za wypłatę środków dokonaną na podstawie wcześniej utraconych blankietów czekowych). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, określenie w regulaminach początkowego terminu odpowiedzialności banku za następstwa utraty blankietów, nie wyłącza jego wcześniejszej odpowiedzialności na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Postanowienie regulaminu bankowego określające początek okresu odpowiedzialności banku za następstwa utraty blankietów czekowych, nie jest równoznaczne z wcześniejszym wyłączeniem jego odpowiedzialności opartej na podstawie art. 471 k.c.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2002 r., sygn. IV CKN 1526/00, Źródło: Biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?