Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną i działa poprzez swoje organy. Organem wykonawczym tej spółki jest jej zarząd. Dlatego też uzasadniona jest odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki w sytuacji, gdy egzekucja prowadzona w stosunku do spółki okaże się bezskuteczna. Członkowie zarządu moga się co prawda uwolnić od tej odpowiedzialności, jednakże zasadą jest, iż oni głównie ryzykują zarządzając spółką.
Udziałowcy spółki z o.o. natomiast ryzykują tylko wniesionymi do spółki wkładami. Nie odpowiadają oni natomiast za zobowiązania spólki. Jednakże zasada nieodpowiedzialności udziałowców nie obowiązuje wówczas, gdy udziałowiec jest jednocześnie członkiem zarządu. Taka sytuacja ma miejsce w większości spółek z o.o. działających w naszym kraju. Wówczas jego odpowiedzialność jest analogiczna jak odpowiedzialność członka zarządu.
Zasadę tę potwierdził ostatnio Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 lutego 2003r.:
Przepis artykułu 159 § 3 k.h. (art. 151 § 4 k.s.h.) nie wyłącza przewidzianej w art. 298 § 1 k.h. (art. 299 § 1 k.s.h.) odpowiedzialności w stosunku do członków zarządu będących zarazem wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wyrok SN z dnia 14 lutego 2003r., sygn. IV CKN 1779/00, źródło: biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?