Zasadę odpowiedzialności majątkowej za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy niektórych służb wskutek niewykonania lub złego wykonania obowiązków służbowych wprowadza ustawa z 7 maja 1999 r. Rzecz dotyczy policjantów, strażaków, więzienników, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Jeśli któryś z nich wyrządził szkodę w państwowym mieniu jednostki, to odpowiada w granicach rzeczywistej straty i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Ustaleniem wysokości szkody zajmuje się kierownik jednostki, która ucierpiała na skutek działań funkcjonariusza, albo szef (lub wiceszef) Biura Ochrony Rządu.
Odszkodowania od funkcjonariuszy niektórych służb
Powiązane artykuły
Zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa
Pracownicy administracji odpowiadają majątkowo za naruszenie prawa wobec przedsiębiorców. Przedsiębiorca może więc dochodzić odszkodowania w razie naruszenia prawa przez urzędnika.
A jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?
Poznaj aktualne przepisy na 2025 rok dotyczące odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dowiedz się, jak skutecznie odwołać się od negatywnej decyzji i zabezpieczyć swoje prawa.
Zasiłek pogrzebowy 2025-2026 ? komu przysługuje i jak go otrzymać?
Zasiłek pogrzebowy w 2025 roku wynosi 4000 zł, a od 2026 roku wzrośnie do 7000 zł. Sprawdź, komu przysługuje, jakie dokumenty złożyć i jak go otrzymać.
Kara umowna 2025: Kompletny przewodnik prawny - kiedy stosować, jak naliczać i miarkować
? Wszystko o karze umownej w 2025 roku. Sprawdź kiedy można zastrzec karę umowną, jak ją naliczać, kiedy przysługuje miarkowanie i jakie są terminy przedawnienia. Kompletny przewodnik prawny.
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Kompleksowy przewodnik po immisjach sąsiedzkich w 2025 roku. Dowiedz się jak skutecznie bronić się przed uciążliwymi sąsiadami, jakie przysługują Ci prawa i jak dochodzić odszkodowań.
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć
Wszystko o umowie przedwstępnej: definicja, wymagania prawne, forma, skutki niewykonania, przedawnienie. Praktyczny przewodnik krok po kroku z przykładami.
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Zasady odpowiedzialności cywilnoprawnej administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe przewidziane w RODO
Z dniem 25 maja 2018 r. na terytorium Polski weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku (...)
Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody, a wysokość należnego odszkodowania.
Szkoda