Oznaczenia przedmiotów wyposażenia i części pojazdów wprowadzanych do obrotu

Jakich obowiązków oznaczeniowych musi dopełnić m.in. wprowadzający pojazd?

Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, wprowadzający pojazd jest obowiązany do zapewnienia oznaczania przedmiotów wyposażenia i części pojazdów z: 

  • elastomerów o wadze powyżej 200 g; 

  • pozostałych tworzyw sztucznych o wadze powyżej 100 g. 

Dotyczy to także do producentów i dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu przedmiotów wyposażenia i części pojazdów. 

Porady prawne

Pod pojęciem "pojazdu" należy rozumieć pojazdy samochodowe zaliczone do kategorii M1 lub N1, określonych w przepisach o ruchu drogowym, oraz trójkołowe pojazdy silnikowe, z wyłączeniem motocykli trójkołowych. "Wprowadzającym pojazd" jest natomiast przedsiębiorca będący producentem pojazdu lub przedsiębiorca dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu. 

Jak należy oznaczać przedmioty wyposażenia i części pojazdów z elastomerów o wadze powyżej 200 g oraz pozostałych tworzyw sztucznych o wadze powyżej 100 g?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 grudnia 2005 r. w sprawie sposobu oznaczania oraz rodzajów oznaczeń przedmiotów wyposażenia i części pojazdów zaczyna obowiązuwać już 6 kwietnia br.

Rozporządzenie to określa sposób oznaczania oraz rodzaje oznaczeń przedmiotów wyposażenia i części pojazdów z elastomerów o wadze powyżej 200 g oraz pozostałych tworzyw sztucznych o wadze powyżej 100 g.

Przedmioty wyposażenia i części pojazdów z elastomerów o wadze powyżej 200 g oraz pozostałych tworzyw sztucznych o wadze powyżej 100 g oznacza się w sposób określony w normie PN-EN ISO 11469 Tworzywa sztuczne. Identyfikacja rodzaju tworzywa i znakowanie wyrobów z tworzyw sztucznych.

Jakie rodzaje oznaczeń stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części pojazdów z pozostałych tworzyw sztucznych o wadze powyżej 100 g?

Do przedmiotów wyposażenia i części pojazdów z pozostałych tworzyw sztucznych o wadze powyżej 100 g stosuje się rodzaje oznaczeń określonych przez następujące normy:

  • PN-EN ISO 1043-1 Tworzywa sztuczne. Symbole i skróty nazw. Część 1: Polimery podstawowe i ich cechy charakterystyczne; 

  • PN-EN ISO 1043-2 Tworzywa sztuczne. Symbole i skróty nazw. Część 2: Napełniacze i materiały wzmacniające

Jakie rodzaje oznaczeń stosuje się do przedmiotów wyposażenia i części pojazdów z elastomerów o wadze powyżej 200 g?

Do przedmiotów wyposażenia i części pojazdów z elastomerów o wadze powyżej 200 g stosuje się rodzaj oznaczeń określonych przez normę PN-ISO 1629 Kauczuki i lateksy. Nazewnictwo. Nie dotyczy to jednak oznaczania opon. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. 2005 r., Nr 25, poz. 202, ze zm.);

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 grudnia 2005 r. w sprawie sposobu oznaczania oraz rodzajów oznaczeń przedmiotów wyposażenia i części pojazdów (Dz. U. 2006 r., Nr 2, poz. 9)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika