Pacjenci w szpitalach dostaną najtańsze leki

Nowela ustawy o refundacji leków sprawi, że szpitale będą miały problem z zamawianiem drogich preparatów wykorzystywanych przy leczeniu np. schorzeń onkologicznych.

Według szykowanych przez rząd zmian leki na najpoważniejsze schorzenia, jak nowotwory, mają być grupowane – informuje Gazeta Prawna.

Szpital przy wyborze leku, jaki ma podać pacjentowi, będzie musiał kierować się cenami i kupić najtańszy z danej grupy medykamentów. Jeśli poda droższy preparat, to sam dopłaci różnicę.

– Pacjenci zostaną przymusowo przestawieni na lek wyznaczający limit ceny w danej grupie – mówi Gazecie Prawnej Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii prawnej Baker & McKenzie. 

Porady prawne

Podkreśla ona, że po zmianach decyzja o tym, jaki lek dostanie pacjent, będzie należała praktycznie do urzędników tworzących grupy leków, a nie lekarza prowadzącego leczenie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gwarek42 2013-03-25 19:38:34

    Jest to propozycja eliminujące sens leczenia pacjenta, w sposób gwarantujący lekarzowi wyleczenie chorego. Po co więc go leczyć? Jeżeli Państwo, tutaj Rząd, wyklucza organizacyjnie skuteczność opieki zdrowotnej obywatela to czyni to wbrew postanowieniom Konstytucji, pstępuje więc bezprawnie. A to podważa jego prawne funkcjonowanie. Obywatel jest podmiotem Konstytucji i niech o tym pamiętają rządzący. Konieczne fundusze na opiekę zdrowotną można łatwo znaleźć np. w dotacjach na partie polityczne.

  • ciotka 2013-03-25 16:54:41

    To się ustawodawca postarał ...

  • nastra 2013-03-25 16:23:46

    Może należałoby każdemu potencjalnemu pacjentowi po wykryciu nawet w miarę groźnej choroby dać od razu pistolet do ręki i nakazać palnięcie sobie w przysłowiowy łeb, w celu uniknięcia bólu, rozpaczy lub tylko postępu choroby. Jakaż oszczędność w wydatkach na leczenie, oszczędność dla towarzystw ubezpieczeniowych (za samobójstwa nie wypłacają, zysk dla zakładów pogrzebowych, księży, grabarzy. A że umrze CZŁOWIEK? Kogóż to obchodzi? Medycyna wróci do czasów średniowiecza - czy o to chodzi osobom decydującym o naszym życiu czy zdrowiu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika