Piwo i wino może być różnie opodatkowane

Szwedzkie przepisy dotyczące akcyzy stosowanej do napojów alkoholowych przewidują odmienny podatek akcyzowy od piwa i od wina. Komisja Europejska uznała, iż różnica między opodatkowaniem piwa i wina może pośrednio chronić piwo, produkowane przede wszystkim w Szwecji, na niekorzyść wina, przede wszystkim przywożonego z innych państw członkowskich, co byłoby sprzeczne z prawem wspólnotowym. Komisja wniosła zatem do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich skargę o stwierdzenie uchybienia przez Szwecję zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Trybunał w wyroku oddalił skargę Komisji Europejskiej. Różne opodatkowanie piwa i wina w Szwecji nie narusza więc prawa wspólnotowego.

Porady prawne

Argumentując swą decyzję Trybunał przypomniał, że wino i piwo zaspokajają, w określonym zakresie, identyczne potrzeby, więc są w pewnym stopniu zastępowalne (substytucyjne). Zdaniem ETS rozstrzygający stosunek konkurencji między piwem, napojem popularnym i powszechnie spożywanym, i winem powinien zostać określony w odniesieniu do win najbardziej dostępnych dla ludności, które zwykle są winami o najmniejszej zawartości alkoholu i najtańszymi. Stąd Trybunał uznał, że w niniejszym przypadku tylko wina należące do kategorii pośredniej (o zawartości alkoholu od 8,5 % do 15 % objętości i końcowej cenie sprzedaży od 49 do 70 koron szwedzkich) mają w wystarczającym stopniu takie same właściwości jak piwo „mocne" (o zawartości alkoholu równej lub przekraczającej 3,5 %), by stanowić alternatywę wyboru dla konsumenta i w związku z tym mogą konkurować z piwem mocnym.

Porównując poziom opodatkowania w zależności od zawartości alkoholu (co w niniejszej sprawie jest najwłaściwszym porównaniem), Trybunał wskazał, że wino o zawartości alkoholu wynoszącej 12,5 % objętości podlega opodatkowaniu od zawartości procentowej alkoholu przypadającej na litr wyższemu o około 20 % niż opodatkowanie piwa mocnego, z którym konkuruje. Wino konkurujące z piwem mocnym podlega zatem wyższemu opodatkowaniu niż to ostatnie. Jednakże ETS stwierdził, że to wyższe obciążenie podatkowe nie wpływa na sporny rynek i nie skutkuje pośrednią ochroną szwedzkiego piwa. Zdaniem Trybunału różnica ceny tych dwóch produktów jest prawie identyczna przed i po opodatkowaniu (litr wina 12,5 % kosztuje bowiem w przybliżeniu niewiele ponad dwa razy tyle, co litr piwa). W tym kontekście Trybunał stwierdził, że Komisja nie udowodniła, iż różnica między cenami piwa mocnego i konkurującego z nim wina jest do tego stopnia niewielka, że różnica w zakresie podatku akcyzowego stosowanego do tych dwóch produktów w Szwecji może wpływać na zachowanie konsumenta. Uznał więc, że Komisja nie wykazała w sposób wystarczający pod względem prawnym, że sporne przepisy mogą stanowić zakazaną pośrednią ochronę szwedzkiego piwa. Biorąc pod uwagę różnicę między ceną sprzedaży litra wina i litra piwa, różnica w zakresie podatku akcyzowego nie wpływa bowiem na zachowanie konsumenta.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 8 kwietnia 2008 r. w sprawie C-167/05 - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Królestwu Szwecji; http://curia.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika