Podatek od spadku zapłacisz dwa razy
Będzie to konieczne przy odziedziczeniu majątku położonego za granicą. Jedynie w przypadku spadku z Czech, Węgier i Austrii można tego uniknąć.
Wynika to z tego, że tylko z tymi krajami Polska zawarła odrębne umowy zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu spadków - przypomina Gazeta Prawna.
Dwustronne umowy podatkowe, które nasz kraj podpisał z innymi krajami, nie obejmują natomiast podatku od spadków. Takie stanowisko potwierdza orzecznictwo - ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2287/10).
Skutki braku umowy dotknęły np. kobietę, która otrzymała spadek z Niemiec i Kanady. Najpierw od mieszkania i pieniędzy z Niemiec po zmarłej kuzynce zapłaciła podatek w niemieckim urzędzie skarbowym. Polski fiskus uznał, że jeśli w chwili otwarcia spadku była ona obywatelem polskim i miała miejsce stałego pobytu w Polsce, to nabycie majątku w drodze spadku podlega podatkowi na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn, niezależnie od przepisów niemieckich.
Podatniczce nakazano zapłacić 54,5 tys. zł od spadku o wartości 93 tys. euro. Gazeta Prawna przypomina, że w Niemczech zapłaciła już ponad 28 tys. euro.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?