Podatkowe koszty sprzedaży akcji i nabycia udziałów

Straty poniesione w związku ze sprzedażą akcji spółki giełdowej lub ujawnione w trakcie remanentu oraz możliwość uznania ich za koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych to niektóre z tematów dyżuru telefonicznego w redakcji "Rz". Na pytania czytelników odpowiadał Piotr Żarski, radca prawny, szef Zespołu CIT firmy Deloitte.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT stanowi, że wydatki na nabycie papierów wartościowych mogą być uznane za koszt podatkowy "przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia" tych papierów. Czytając ten przepis literalnie, można dojść do wniosku, że rozpoznanie kosztów podatkowych przy sprzedaży akcji uzależnione jest od powstania "dochodu" (a nie "przychodu") wynikającego z takiej transakcji. To z kolei mogłoby prowadzić do wniosku, iż strata na zbyciu papieru wartościowego nie ma charakteru podatkowego. Jest to jednak podejście sprzeczne z dotychczasową ugruntowaną praktyką organów podatkowych. Nie kwestionują one bowiem dopuszczalności uznania za koszty podatkowe straty z tytułu zbycia papierów wartościowych. Uważam zatem, że strata taka może być uznana przez podatnika CIT za koszt uzyskania przychodu.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika