Zamarznięte auto, niekursujące autobusy i zamknięte szkoły. Zobacz, kiedy śnieg i mróz usprawiedliwią nieobecność w firmie.
Jeśli z powodu mrozów nie możemy odpalić samochodu, powinniśmy dojechać do pracy autobusem, komunikacją miejską lub np. pociągiem. Nieodpalenie samochodu, gdy mamy inną możliwość dojazdu, nas nie usprawiedliwi.
Gorzej, gdy mieszkamy w miejscu, z którego nic nie kursuje, lub warunki atmosferyczne unieruchomiły również komunikację publiczną.
Czy w takiej sytuacji szef musi tolerować nasze spóźnienie lub nieobecność? Zgodnie z prawem nieobecność mogą usprawiedliwić wskazane w przepisach okoliczności lub inne przypadki, o których poinformujemy szefa.

Wśród wspomnianych okoliczności nie wymieniono jednak mrozów i zasp. Katalog innych przypadków jest natomiast otwarty, więc można do niego zaliczyć również złe warunki atmosferyczne. Watro również zaznaczyć, że tylko od szefa zależy, czy uzna nasze tłumaczenie.
- Zdarzenia klimatyczne, w tym znaczny i nieoczekiwany mróz bądź potężne opady śniegu powszechnie uznawane są za siłę wyższą – zaznacza w rozmowie z e-prawnik.pl Olgierd Rudak, prawnik i autor blogu Lege Artis.
- Oznacza to, że nieobecność w pracy pracownika, który przy użyciu czy to prywatnego auta lub publicznego przewoźnika nie może danego dnia dojechać do pracy, będzie nieobecnością usprawiedliwioną i pracodawca nie może wyciągać z tego negatywnych konsekwencji – uważa Rudak.
Jeżeli szef jednak nie zgodzi się na usprawiedliwienie naszej nieobecności i z tego powodu nas zwolni, mamy spore szanse na wygranie sprawy przed sądem pracy. Ważne wówczas, by mieć dowody potwierdzające, że danego dnia nie mogliśmy dotrzeć do firmy.
Powiadom szefa i zbierz dowody
Gdy znajdziemy się w sytuacji bez dojazdu, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym zakład pracy. Zgodnie z przepisami musi to nastąpić najpóźniej w drugim dniu naszej nieobecności, chyba że aura nam to uniemożliwia (np. niemożność wyjazdu z odciętej miejscowości i nawiązania kontaktu telefonicznego).
Pamiętajmy też, żeby zadbać o odpowiednie dowody," które potwierdzą naszą wersję wydarzeń. Jeśli autobus lub pociąg nie przyjechał na czas lub go odwołano – będzie to zaświadczenie o zaistniałych trudnościach, które dostaniemy od przewoźnika.
Paraliż komunikacyjny – spowodowany mrozami i opadami śniegu – może też potwierdzić stosowne zaświadczenie, np. od wójta. Nie jest to jednak wymóg wynikający z przepisów prawa.
Wynagrodzenie za czas nieobecności
Jeżeli nie pracowaliśmy z powodu mrozów, to nie otrzymamy wynagrodzenia – chyba że przewidują je przepisy wewnątrzzakładowe obowiązujące w firmie.
Gdy chcemy otrzymać wypłatę za czas nieobecności, zawsze możemy skorzystać z urlopu na żądanie – są to cztery dni w ciągu roku kalendarzowego.
O skorzystaniu z takiego uprawnienia trzeba poinformować szefa jeszcze przed rozpoczęciem dniówki, która ma być wolna. Pamiętajmy jednak, że nie jest to dodatkowy urlop, lecz cztery dni urlopu wypoczynkowego, które możemy wykorzystać w wybranym przez siebie terminie.
Więcej praw dla niektórych rodziców
Mając dziecko w wieku do 14 lat możemy skorzystać z dodatkowych dni wolnego na opiekę. Taką możliwość daje nam kodeks pracy. Chodzi o art. 188.
Dwa dni dla dziecka
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 kodeksu pracy).
Wymiar takiego wolnego nie zwiększa się, gdy mamy więcej dzieci. Niezależnie od ich liczby – zawsze będą to wspomniane dwa dni. Przysługują one albo ojcu, albo matce – nigdy obojgu rodzicom jednocześnie.
Ponadto w razie zamknięcia z powodu mrozów żłobka, przedszkola lub szkoły rodzic dziecka do 8 roku życia dostanie zasiłek opiekuńczy z ZUS. Pieniądze przysługują na podstawie art. 32 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
Kolejne kroki w walce z koronawirusem Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara (...)
Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO
Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich (...)
Z jakich rozwiązań mogą korzystać przedsiębiorcy? W okresie epidemii wywołanej COVID-19 wprowadzono instrumenty mające na celu wsparcie utrzymania działalności i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Sprawdź, które instrumenty wprowadzane w kolejnych tarczach antykryzysowych pozostają (...)
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej. Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)
Jak orzeka się o niepełnosprawności?
Kiedy występuje niepelnosprawność? Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia (...)
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem!
Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Chodzi o to, aby Polacy (...)
Najbliższe dni to czas, w którym wiele osób wyjedzie na majowy wypoczynek. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w stolicy, czuwać będą patrole policjantów ruchu drogowego i funkcjonariuszy innych służb. Na drogach pojawi się więcej fotoradarów, a wzmożonych (...)
Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski
Jesteś przedsiębiorcą, masz firmę w Polsce i chcesz zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie na wykonywanie przez niego pracy typu A lub B. Dowiedz się, czym różnią się te zezwolenia i jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można (...)
Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy
Coraz częstszą praktyką w obrocie gospodarczym jest łączenie się przedsiębiorców oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe. Połączenia takie mają wpływ nie tylko na łączące się przedsiębiorstwa, ale także na sytuację prawną i materialną zatrudnionych w obu (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)
Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?
Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny Dodatek (...)
Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne
Zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określono zasady prowadzenia nauczania (...)
Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. ##baner## Czy (...)
Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej podejmowanie pracy w państwach członkowskich UE i EFTA stało się znacznie łatwiejsze. Polacy mogą obecnie swobodnie podejmować zatrudnienie we wszystkich państwach członkowskich UE, EOG (obok państw UE również Islandia, Lichtenstein i Norwegia) (...)
Wypadek przy pracy - co dalej?
Bez względu na charakter pracy świadczonej w zakładzie pracy oraz ryzyko z nią związane, a także bez względu na wprowadzone przez pracodawcę środki bezpieczeństwa, w każdym zakładzie pracy może dojść do wypadku przy pracy. Żaden pracodawca nie jest w stanie wykluczyć możliwości wystąpienia (...)
Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.
Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)