Polacy nie wiedzą, jak walczyć o swoje prawa

Wynika tak ze sprawozdania z działalności RPO, które wczoraj przyjęła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

W zeszłym roku rzecznik praw obywatelskich zbadał 34 248 spraw. Aż w 20 360 przypadkach nie podjął interwencji poprzestając na udzieleniu wnioskodawcom informacji o przysługujących im środkach działania – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Według rzecznika świadczy to o dużym problemie braku powszechnego systemu pomocy prawnej. Polacy nie znają swoich praw i nie wiedzą, jak skutecznie mogą o nie walczyć. W konsekwencji zwracają się do RPO nawet wtedy, gdy przysługują im inne środki działania.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Barbara Stelęgows 2013-06-10 21:31:34

    Nawet jak wiedzą, to funkcjonariusze publiczni robią wszystko, by Polaków tych praw pozbawić. Właśnie prosiłam o pomoc RzPO, bo prokurator uniemożliwia mi skorzystanie ze środków zaskarżenia. Nie chce mi doręczyć postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania karnego i nie mogę zaskarżyć jego decyzji, choć wiem, że mam do tego prawo. Mam, jako pokrzywdzona, prawo do składania wniosków dowodowych. Wszystkie zgłaszane dowody zostały bez uzasadnienia oddalone, a zażalenie na odmowę ich przeprowadzenia nie zostało rozpatrzone. Nie moge tez zaskarżyć decyzji o odmowie podjecia na nowo postępowania, bo nie ma formy prawnej. Zgłosiłam nowe dowody, choć nie muszę, ale prokuratura twierdzi, że niczego nowego nie zgłaszam i postanowiła ze mną dalej nie dyskutować. Ich decyzje nie podlegaja żadnej kontroli. Mogę sobie zgłaszać 20 nowych dowodów, a i tak mogą napisać, że nic nowego nie wniosłam. Obywatel w relacjach z pracownikami wymiaru sprawiedliwości jest nikim. Stanowi to zwykłe naduzycie władzy, z którym nic nie można zrobić


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika