Praca bez pieniędzy. W ten branży firmy nie płacą swoim pracownikom

Liczba pracodawców, którzy nie płacą swoim pracownikom ustalonych w umowie wynagrodzeń wzrosła w ostatnim czasie dwukrotnie - informuje w dzisiejszym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna.

Do Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie zgłosiło się w pierwszym kwartale tego roku 38 tysięcy pracowników. O 30 proc. wzrosła także kwota, jaką pracodawcy są winni swoim pracownikom - informuje Dziennik.

Co prawda trudno konkretnie wskazać, jakie branże są najbardziej narażone na nieuczciwość, ale w statystykach przoduje na pewno budownictwo. Dodatkowo to właśnie w tym sektorze w najbliższym czasie pracę straci ponad 150 tysięcy osób. Wiele z nich może nigdy nie zobaczyć na oczy zarobionych pieniędzy, bo firmy, w których pracowali upadną.

Porady prawne

To jednak nie jedyne problemy przedsiębiorców. Zalegają oni także z płaceniem podatków, wynika z danych resortu finansów. W 2011 roku długi budżetowe firm wyniosły ponad około 26 miliardów złotych. To o 3 miliardy więcej niż w 2010 roku.

Anna Reda, ekspert z NSZZ Solidarność, mówiła dla Dziennika, że jedynym sposobem na wyhamowanie tych złych statystyk są zmiany, które spowodują, że firmom nie będzie się już więcej opłacało nie płacić swoim pracownikom.

Już w zeszłym roku były prowadzone rozmowy na ten temat. Pojawiła się między innymi propozycja aby nieuczciwych przedsiębiorców wykluczać z przetargów publicznych. Na razie jednak większość pomysłów pozostaje tylko w świecie platońskich idei.

Więcej na ten temat w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej.

(PK)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Martin 2014-06-26 15:14:23

    Po prostu, każdy pracownik czy kontrahent, któremu firma (nawet taka zatrudniająca tysiące osób) coś wisi i nie płaci powinien mieć prawo wnieść do sądu pozew o jej upadłość.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika