Sejm uchwalił przygotowaną przez Senat nowelizację prawa prasowego. Jedynym sposobem odpowiedzi na materiał pozostanie sprostowanie.
Projekt reguluje warunki, na jakich publikowane ma być sprostowanie. Powinno być ono nadesłane w terminie do 21 dni. Zmienia to zapisy przyjęte w Senacie, które przewidywały na jego dostarczenie czas o siedem dni krótszy.
Obowiązywać przestanie odwołanie do prawa pocztowego w kwestii przesyłania sprostowania. Do tej pory musiało być one przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ten monopol zniknie. Posłowie uznali to za krzywdzące dla osób z zagranicy, korzystających z innych, niż Poczta Polska operatorów pocztowych. Autorką obu poprawek jest Iwona Śledzińska - Katarasińska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Zaakceptowane przez Sejm i Senat zmiany, ostatecznie likwidują również odpowiedź, jako formę odwoływania się do materiału prasowego. Poza tym, wyjaśniają, na jakich zasadach publikowane ma być odwołanie. Przede wszystkim ma odnosić się do faktów i być przy tym rzeczowe. Objętościowo nie powinno przekraczać połowy długości tekstu lub zajmować połowy czasu antenowego, materiału, do którego się odnosi. Musi być też zamieszczone w tym samym dziale i napisane tą samą czcionką, co publikacja, której dotyczy.
Nowelizacja reguluje kwestie związane ze sprostowaniem w internecie. Będzie musiało być one zamieszczane w terminie trzech dni roboczych od publikacji tekstu.
Uaktualnienie Prawa prasowego jest pokłosiem decyzji Trybunału Konstytucyjnego Konstytucyjnego z grudnia 2010 roku. Uznał on wtedy, że przepisy nie precyzują, jaką formę ma mieć odpowiedź, a jaką sprostowanie. Decyzja, które rozwiązanie wybrać, pozostawała po stronie redaktora naczelnego, co zdaniem Trybunału jest niekonstytucyjne. Obecne przepisy przestały obowiązywać 14 czerwca.
W głosowaniu, udział wzięło 444 posłów. Za nowelizacją głosowało 308 parlamentarzystów, żaden nie był przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.
Bartłomiej Siama

Potrzebujesz porady prawnej?
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)
Kto ma prawo Cię przeszukać lub wylegitymować?
Jak są chronione nasze dane osobowe? Konstytucja każdemu daje uprawnienie do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z prawem. Za dane osobowe uważa się wszelkie informacje, które pozwalają zidentyfikować (...)
Co oznacza dla Polski i Polaków wejście do strefy Schengen?
Co to jest strefa Schengen?Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób. Swoboda przepływu osób wewnątrz dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich (...)
Nowelizacja Prawa prasowego, w odpowiedzi na wniesioną do Sejmu petycję, dostosowuje archaiczne przepisy do aktualnego stanu prawnego. Rozszerza ona m.in. prawo do udzielania informacji prasie na osoby przebywające w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi. Nowelizacja też np. obejmuje ochroną (...)
Ministerstwo Kultury przygotowało projekt ustawy prawo prasowe. Jak wskazuje Rzeczpospolita.pl, skupiając się na aspekcie karnoprawnym nowelizacji, projekt „razi amatorszczyzną”. Istotnie zastrzeżenia budzi sformułowanie w projekcie czy jest sprostowanie i opatrzenia braku wykonania (...)
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
Kto może składać skargi i wnioski i do jakich instytucji? Wedle art. 63 Konstytucji RP, „Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych (...)
Wywłaszczenie nieruchomości jest najdalej idącą ingerencją władzy wykonawczej w konstytucyjnie chronione prawo własności. Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie nieruchomości, jeżeli dokonywane jest w „słusznym celu” i za odpowiednim odszkodowaniem. Praktyczne wskazówki (...)
W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza to tyle, iż po pierwsze prawo to obciąża cudzą rzecz, w tym wypadku cudzą nieruchomość, a po drugie, że uprawniony posiada jedynie takie uprawnienia w stosunku do "swojej" rzeczy, jakie (...)
Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO
Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich (...)
Czy każdy blog wymaga rejestracji?
Generalnie to, czy blog powinien zostać zarejestrowany zależy od tego, jaki blog prowadzimy, i nie chodzi tu o to, czy jest to blog prywatny, czy też firmowy, a wyłącznie o jego zawartość, sposób prowadzenia oraz częstotliwość publikacji. Jaki blog wymaga rejestracji? Aby postarać (...)
RPO interweniuje w sprawie utrudnienia dostępu pacjentów do tanich leków
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministrów: Zdrowia, Skarbu oraz Gospodarki w sprawie utrudnienia dostępu pacjentów do tanich leków. W piśmie do Minister Zdrowia wskazał:Publikacje prasowe, m.in. w dzienniku „Polska", a także Informacja o wynikach kontroli (...)
Jak przenieść numer przy zmianie operatora?
29 marca 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych. Czego dotyczą nowe przepisy? Rozporządzenie to określa warunki korzystania: 1. przez abonenta: publicznej (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)
Jak przebiega postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej?
Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi weszła w życie 23 grudnia 2021 r. Do jakiej instytucji należy złożyć zawiadomienie w sprawie podejrzenia nieuczciwego wykorzystywania przewagi (...)
Jaki charakter prawny ma ogłoszenie zamieszczone w prasie? - opinia prawna
Stan faktyczny Mam pomysł na biznes internetowy, ale nie wiem czy nie będę łamał praw. Sprawa dotyczy stworzenia serwisu w którym przepisywałbym ogłoszenia prasowe z gazet typu Gazeta Wyborcza, Anonse itp. do portalu. Moje pytanie dotyczy tego, czy mogę to zrobić czy muszę informować (...)
Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?
Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zajmuje (...)
Swoboda świadczenia usług jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodą przedsiębiorczości swoboda świadczenia usług gwarantują mobilność przedsiębiorstw i pracowników w UE. Dozwolone ograniczenia swobody przepływu usług Zakazy zawarte w art. 56 TFUE nie są (...)
Będą zmiany w Prawie prasowym?
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo prasowe, przygotowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przewiduje zmiany przepisów dotyczących autoryzacji. Proponowana nowelizacja wprowadzi także regulacje "dekomunizacyjne". Jakie zmiany przepisów dotyczących autoryzacji (...)
Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już (...)
Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
Poznaj podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. ##baner## Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu Jeśli w ciągu ostatnich (...)