Prawo własności środka trwałego jako niezbędny warunek jego amortyzacji

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór podatnika z organami podatkowymi w kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych z zastrzeżeniem prawa własności.

Spółka z o.o. kupiła maszyny służące do wykonywanej przez nią działalności gospodarczej. Dokonywał od nich również odpisów amortyzacyjnych. Zostało to zakwestionowane przez organy podatkowe. Ich zdaniem, podatnik nie miał praw własności do maszyn, dlatego też nie mógł ich amortyzować. Umowa podatnika z dostawcą miała charakter umowy sprzedaży ratalnej. W umowie zawartej między podatnikiem a dostawcą maszyn postanowiono, że maszyny przejdą na własność podatnika z dniem spłaty ostatniej raty.

Porady prawne

Zarówno izba skarbowa, do której odwołał się niezadowolony z rozstrzygnięcia urzędu skarbowego podatnik, jak i sąd pierwszej instancji, podtrzymały stanowisko urzędu skarbowego. Podatnik złożył więc skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA uznał ją za niezasadną. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że podatnik może amortyzować dla celów podatkowych wyłącznie te środki trwałe, do których przysługuje mu prawo własności. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie amortyzacja środków trwałych, używanych przez leasingobiorcę na podstawie umowy leasingu finansowego (kapitałowego). 

Z art. 16 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika bowiem bez żadnej wątpliwości, że co do zasady amortyzacji podlegają te środki trwałe, które są własnością podatnika. Natomiast w myśl postanowień umowy, którą zawarł podatnik z dostawcą maszyn, podatnik miał stać się właścicielem maszyn z momentem zapłaty ostatniej raty. Przedstawiony przez podatnika aneks do umowy nie wskazuje na to, że podatnik zawarł umowę leasingu. Przy leasingu, przepisy pozwalają amortyzować środki trwałe, które nie stanowią własności podatnika. 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 czerwca 2006 r., sygn. akt II FSK 921/05

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika