Prawo zamówień publicznych. Będą zmiany
Do przetargu o zamówienie publiczne nie będą mogły stanąć firmy zatrudniające obcokrajowców, przebywających w Polsce nielegalnie, ani firmy, w których zarządach zasiadają osoby skazane za zatrudnianie takich osób.
Nowe zasady obowiązują od 21 lipca. Zmiany wprowadza ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2012 roku.
Dotyczy ona głównie skutków zatrudniania cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają w Polsce. Precyzuje obowiązki pracodawcy w tej kwestii oraz ustanawia wysokości kar za naruszenie przepisów. Jako cudzoziemców traktuje obcokrajowców, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Federacji Szwajcarskiej.
Dodatkowo ustanawia korektę w prawie zamówień publicznych. W katalogu przesłanek, które dotyczą wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, znalazły się dwa nowe przepisy.
W postępowaniu nie mogą wziąć udział wykonawcy, będący osobami fizycznymi, których prawomocnie skazano za przestępstwo, o którym mowa w art.9 lub art.10 ustawy dotyczącej skutków zatrudniania cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce.
Przepisy obejmują także spółki jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne lub osoby prawne, w których wspólnika, partnera, członka, członka zarządu, komplementariusza lub urzędującego członka organu zarządzającego prawomocnie skazano za wyżej wspomniane przestępstwo.
Przede wszystkim dotyczy to wykonawców zatrudniających w tym samym czasie wielu cudzoziemców lub małoletnich cudzoziemców, którzy nie posiadali ważnego dokumentu pobytu w Polce oraz podmiotów, które powierzają prace obcokrajowcom w warunkach szczególnego wykorzystywania.
Nowe ustalenia nie obejmują zamówień sektorowych. Wykluczenie może obowiązywać przez rok od dnia uprawomocnienia się wyroku.
(AH)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?