Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy w sprawie finansowania instrumentu finansowego w formie gwarancji rolnych. Na tej podstawie banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą udzielały preferencyjnych kredytów obrotowych producentom rolnym i podmiotom prowadzącym przetwórstwo rolno-spożywcze, w celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

2% dopłaty do oprocentowania
Kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności, oprócz stosowania 2% dopłat do ich oprocentowania, będą miały gwarancję spłaty. Dopłaty do oprocentowania i gwarancje spłaty kredytów obrotowych będą finansowane z Funduszu Gwarancji Rolnych, utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dopłaty do oprocentowania kredytów w wysokości 2% będą stosowane przez 12 miesięcy od podpisania umowy kredytowej. W dalszych okresach spłaty kredytu pełne oprocentowanie będzie płacone przez kredytobiorcę.
Gwarancje spłaty
Gwarancja spłaty kredytów będzie obejmowała maksymalny okres:
- 39 miesięcy (okres spłaty kredytu 36 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu odnawialnego;
- 51 miesięcy (okres spłaty kredytu 48 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu nieodnawialnego.
Kredyty takie będą udzielane do 31 grudnia 2020 r.

Potrzebujesz porady prawnej?
Ułatwienia i pomoc dla rolników...
Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel złożył 20 czerwca, ze względów osobistych, rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca został zaś powołany przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)
Jak skorzystać z funduszy pożyczkowych i poręczeniowych?
Myśląć o kredycie, pamiętaj, że nie wszystkie fimy, szczególnie na początku działalności mogą liczyć na kredyt "od ręki". Banki wymagają historii kredytowej, określonego poziomu obrotów. W przypadku problemów z uzyskaniem dofinansowania, wyjściem mogą być fundusze (...)
Wyższe dopłaty do oprocentowania kredytów objętych gwarancją FGR
Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych. ##baner## Poziom dopłat Poziom dopłaty został podniesiony z 2 do 5 proc. oprocentowania kredytu w skali (...)
Wsparcie odbiorców energii elektrycznej w 2023
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (...)
Dłuższe preferencyjne warunki gwarancji BGK
Dłuższe preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku - do 30 czerwca 2021 r., preferencyjne warunki programu gwarancji de minimis BGK. 15 grudnia 2020 r. podpisano stosowny aneks (...)
Pomoc dla poszkodowanych rolników
Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych (...)
Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich (...)
Organizacje pozarządowe ze wsparciem w czasie pandemii
Tarcza antykryzysowa to szereg narzędzi wspierających przedsiębiorców, pracowników, a także organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej. Dzięki tej pomocy mogą one wyjść obronną ręką z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa i chronić miejsca pracy. ##baner## Ostatnie (...)
Rolnicy otrzymają dotacje do ubezpieczeń swoich upraw i zwierząt?
W Sejmie znalazł się projekt ustawy, którego celem jest stworzenie podstaw prawnych umożliwiających stosowanie dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu umów ubezpieczenia zawartych z zakładami ubezpieczeń od ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych powodujących (...)
Mieszkanie bez wkładu własnego
Do kogo jest skierowany program? Program kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Rząd likwiduje w ten sposób barierę braku środków na wkład (...)
Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)
Przełom! Kredyty dla firmy wreszcie łatwo dostępne
Szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli... jak zdobyć kredyt w trudnych czasach?Deutsche Bank PBC przygotował specjalne warunki finansowania dla małych i średnich firm. Oferta banku, wspierana specjalnym programem dla tego sektora, pozwoli „misiom" łatwiej uzyskać kredyt. (...)
Szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, czyli… jak zdobyć kredyt w trudnych czasach?
Deutsche Bank PBC przygotował specjalne warunki finansowania dla małych i średnich firm. Oferta banku, wspierana specjalnym programem dla tego sektora, pozwoli „misiom" łatwiej uzyskać kredyt. I wygrać ten kryzys dla siebie.Małe i średnie firmy często są nazywane „misiami" (...)
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Jeśli masz kredyt hipoteczny w złotówkach, możesz skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku możesz nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. Rządowy program rusza w sierpniu, jednak wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć już dziś, również (...)
Kredyt studencki w roku akademickim 2018/2019
W okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. studenci oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych, a także osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, mogą składać w bankach wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich. Kredyty studenckie z dopłatą do oprocentowania (...)
Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny
Czym są listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne? Listy zastawne to papiery wartościowe (na okaziciela lub imienne) emitowane przez banki hipoteczne, w których banki te zobowiązują się wobec nabywcy listu do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Podstawą emisji (...)
Upadłość konsumencka - liberalizacja przepisów w imię zasad współżycia społecznego?
W dniu 19 września 2014 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która wprowadza zasadniczą zmianę modelu (...)
Chcesz zostać lekarzem? Skorzystaj z kredytu na studia medyczne Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych (...)
Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?
Wady i zalety kredytu Oczywiście najlepszy byłby odwrotny porządek rzeczy – najpierw sobie uskładać, a potem kupić za własne pieniądze mieszkanie i nie zapożyczać się na całe życie. Jest jednak inaczej, tylko nielicznym udaje się odwrócić proces zakupu własnego kąta. Pewne (...)
Pożyczki płynnościowe dla podmiotów ekonomii społecznej
Podmioty ekonomii społecznej mogą już składać wnioski o udzielenie pożyczki płynnościowej w wysokości do 100 tys. zł. Nowe narzędzie dedykowane m. in. spółdzielniom socjalnym i organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku (...)