Problemy z windykacją

Pożyczyłeś pieniądze i nie możesz ich odzyskać? Pozostaje ci jedynie wystąpić na drogę sądową i... czekać. Natomiast jeśli jesteś mocno zdeterminowany, możesz skorzystać z usług niekonwencjonalnej windykacji. Przestępstw związanych z egzekucją długów jest coraz więcej. Dla profesjonalnych kancelarii windykacyjnych są solą w oku, gdyż psują im wizerunek.

Roszczeń finansowych można dochodzić w ramach postępowania sądowego i przedsądowego. Byłoby prościej, gdyby wszystkie sprawy o zapłatę dało się załatwić polubownie. Jeżeli jednak dłużnik niechętnie odnosi się do spłaty zaległych należności, pozostaje postępowanie sądowe.

Porady prawne
Zakończone wyrokiem lub nakazem zapłaty jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Większość wierzycieli zdając sobie sprawę z przewlekłości takiego postępowania, poza komornikiem angażuje dodatkowo kancelarię windykacyjną.

Wydawałoby się, że sprawa powinna być prosta. Wkracza komornik z tytułem egzekucyjnym i ściąga dług. Większość wierzycieli niestety wie, że nawet z opatrzonym klauzulą wykonalności wyrokiem w ręku nie ma szans na odzyskanie pieniędzy. Czy więc przepisy dotyczące egzekucji to tylko pusty zbiór norm? I kogo chronią: dłużnika czy wierzyciela?


Rzeczpospolita 28.06.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika