Projekt zmian w kodeksie karnym
W Sejmie znalazł się projekt ustawy o zmianie kodeksu karnego. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o walkę z szerzącą się korupcją, o której powszechności Polacy są przekonani. Podobnie zresztą jak o bezkarności jej sprawców, zwłaszcza wysokich funkcjonariuszy państwa. Problem korupcji i potrzeba sięgania do skuteczniejszych sposobów jej przeciwdziałania został też dostrzeżony przez społeczność międzynarodową. Świadczy o tym Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciw korupcji z dnia 21.11.2003 r., czy też tzw. Deklaracja paryska wzywająca do działania przeciwko korupcji na wysokich szczeblach władzy
Co jest celem zmian proponowanych przez projekt?
Celem niniejszej nowelizacji ustawy Kodeks karny jest zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości korupcyjnej polegającej na wykorzystywaniu stanowisk publicznych do osiągania osobistych korzyści majątkowych. Szczególnie naganne jest uwikłanie korupcyjne osób piastujących najwyższe funkcje publiczne oraz funkcjonariuszy publicznych dysponujących środkami publicznymi. W obecnie obowiązujących przepisach wprowadzono obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez różne kategorie funkcjonariuszy publicznych oraz członków władz samorządowych i osób wydających decyzje administracyjne w ich imieniu. Ww. funkcjonariusze i osoby informują jednak wyłącznie o posiadanym majątku bez udokumentowania źródeł jego finansowania i pochodzenia.
Projektodawcy proponują wprowadzić penalizację sytuacji, w której osoba pełniąca funkcje publiczne nie potrafi lub nie chce udokumentować, na żądanie uprawnionego organu, źródeł finansowania i pochodzenia swojego majątku (mienia objętego we władanie lub do którego uzyskała jakikolwiek tytuł). Wprowadzenie takiego obowiązku ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których osoba publiczna posiada majątek wielokrotnie przekraczający uzyskiwane dochody i nie jest w stanie udokumentować jego pochodzenia. Sytuacja taka budzi uzasadnione podejrzenie popełnienie przestępstwa korupcyjnego, co jest wyjątkowo naganne u osób piastujących funkcje publiczne. Osoby publiczne, szczególnie te które dysponują środkami publicznymi powinny udokumentować pochodzenie posiadanego majątku nie tylko w okresie piastowania funkcji publicznej ale i w okresie po zakończeniu jej pełnienia.
Od złożenia pierwszego oświadczenia majątkowego do upływu 5 lat od zakończenia pełnienia funkcji publicznej, wymaganego przepisami prawa osoba publiczna musi udokumentować pochodzenie swego majątku. Mienie, którego źródła finansowania i pochodzenia nie zostało udokumentowane podlegałoby przepadkowi, chociażby nie stanowiło własności sprawcy. Zapobiegnie to sytuacjom, w których osoba publiczna przenosi mienie stanowiące korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa na inne osoby fizyczne lub prawne w celu uchronienia go przed przepadkiem.
Co konkretnie ulegnie zmianie?
De facto miałby się zmienić jeden artykuł, artykuł 230b kodeksu karnego, który po zmianie stanowiłby:
Art. 230b. §1. Kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej będąc zobowiązany do złożenia wymaganego ustawą oświadczenia majątkowego, na żądanie uprawnionego organu nie udokumentuje źródeł finansowania i pochodzenia mienia, które objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł w czasie od złożenia pierwszego oświadczenia do upływu 5 lat od zakończenia pełnienia funkcji publicznej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Mienie, którego źródła finansowania i pochodzenia nie zostały udokumentowane podlega przepadkowi, chociażby nie stanowiło własności sprawcy; art. 44 §4, 5 i 8 oraz art. 45 § 3, 4, 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się jeżeli objęcie we władanie mienia określonego w § 1 albo uzyskanie do niego jakiegokolwiek tytułu lub środków finansowania tego mienia wyczerpuje znamiona innego przestępstwa.
Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia uchwalenia.
Źródło:
-
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk 3499)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?