Projekt zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami

Rada ministrów zaakceptowała projekt zmiany ustawy o gospodrce nieruchomościami.

Poza uściśleniem zasad gospodarowania nieruchomościami publicznymi (Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego) oraz kompetencji i kontroli organów reprezentujących właścicieli publicznych, Rząd zamierza wzmocnić kontrolę nad wykorzystywaniem nieruchomości przekazanych gminom przez Skarb Państwa na cele mieszkaniowe i cele im towarzyszące.

Zmieniono także przepis dotyczący pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości z zasobu nieruchomości publicznych. Mają je m.in. najemcy lokali mieszkalnych. Pierwszeństwo w tym wypadku dotyczy jedynie zajmowanego lokalu, toteż zdarzały się przypadki sprzedaży całych budynków osobom trzecim, bez uwzględnienia praw najemców. Zmieniony przepis wyklucza taką możliwość. Jednocześnie zaproponowano przenoszenie własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, pomiędzy Skarbem Państwa a jednostkami samorządu terytorialnego, bez stosowania pierwszeństwa w nabyciu, ponieważ sytuacja prawna zasobów Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego w tym przypadku jest identyczna.

W projekcie nowelizacji zaproponowano poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do nabywania nieruchomości w trybie bezprzetargowym. Rozszerzenie dotyczy tych podmiotów, które z różnych przyczyn - najczęściej prawnych lub wynikających z miejscowych planów zagospodarowania - mogą być wyłącznymi nabywcami nieruchomości lub ich części.

Jednocześnie określono zasady ustalania ceny nieruchomości przy jej zbywaniu po dwóch bezskutecznych przetargach lub gdy zbycie następuje w celu realizacji roszczeń przysługujących nabywcy (cena ma być nie niższa niż wywoławcza w drugim przetargu). Zdyscyplinuje to uzyskiwanie dochodów z mienia publicznego. Zaproponowano jako zasadę, że ustalona cena sprzedaży lokalu obejmuje także przynależne do niego pomieszczenie oraz udział w nieruchomości wspólnej. Na właściwe organy nałożono obowiązek dochodzenia zwrotu udzielonej bonifikaty w razie wtórnego zbycia nieruchomości przed upływem karencji lub wykorzystania jej na inne cele niż przewidziane przy udzielaniu bonifikaty.
Nowe przepisy regulują także sprawy podziałów nieruchomości prowadzone w trybie postępowania administracyjnego. Zapobiegną one niekontrolowanemu dzieleniu gruntów rolnych na niewielkie działki, rzekomo rolne, które w przyszłości łatwo mogą być przekształcone w działki pod zabudowę. Bardzo ważną regulacją jest zapewnienie możliwości podziału nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Dotychczasowy stan prawny uniemożliwiał nabycie części nieruchomości niezbędnej do zrealizowania celu publicznego. Proponuje się też stworzyć możliwość połączenia sąsiadujących nieruchomości i ponownego ich podziału, zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania.
Proponuje się rozszerzyć prawo pierwokupu nieruchomości na wszystkie przypadki, w których dochodzi do obrotu prawem użytkowania wieczystego niezależnie od formy, w jakiej ono powstało. Z powodów strategicznych prawo pierwokupu wprowadzono także na obszarach portów i przystani morskich. Skrócono - z dwóch do jednego miesiąca - czas, w którym zarząd gminy może z tego prawa skorzystać. W jednej procedurze połączono podział i wywłaszczenie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, co przyspieszy ich pozyskiwanie na cele publiczne.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika