Projektowana zmiana ustawy o notariacie
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o notariacie.
Przyczyną nowelizacji jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który 10 grudnia 2003 roku orzekł, że art. 5 ustawy z 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie i rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 12 kwietnia 1991 roku w sprawie taksy notarialnej są niezgodne z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP.
Notariuszowi za czynności notarialne będzie przysługiwało wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe jednak niż maksymalne stawki określone w akcie wykonawczym.
W projekcie ustanawia się zasadę, że wynagrodzenie notariusza nie obejmuje kosztów przejazdu i innych niezbędnych wydatków poniesionych przez niego w związku z wykonaniem czynności notarialnych.
Minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem finansów - po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Notarialnej - będzie określał maksymalne stawki wynagrodzenia za czynności notarialne i maksymalne kwoty, o jakie może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnych poza kancelarią. Wprowadzono również górną granicę stawki maksymalnej, przyjmując, że nie powinna ona być wyższa niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ten przepis zapewni dostępność do czynności notarialnych w obrocie cywilnoprawnym. Stawki maksymalne, zbliżone do tak określonej kwoty, będą występować głównie w odniesieniu do czynności w obrocie gospodarczym. Górna granica stawki maksymalnej za czynność notarialną wyniesie 12 360 zł.
Ustawa wejdzie w życie 30 czerwca 2004 roku.
Źródło: Centrum Informacyjne Rządu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?