Projektowane zmiany w ustawie Prawo spółdzielcze
Opisywany projekt za cel stawia wprowadzenie zmian w zakresie odpowiedzialności członków zarządu i rad nadzorczych spółdzielni. Być może stanowiska te staną się posadami wymagającymi dużo więcej uwagi i pracy od osób, które je obejmują...
Za co obecnie odpowiada członek zarządu spółdzielni?
Odpowiedzialność członków zarządu spółdzielni reguluje obecnie art. 58 Prawa spółdzielczego. Zgodnie z nim członek zarządu lub rady spółdzielni winny czynu lub zaniedbania, w wyniku których spółdzielnia poniosła szkodę, odpowiada za nie osobiście. Jednakże do odpowiedzialności członków zarządu i rady mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu pracy o odpowiedzialności materialnej pracowników. W praktyce to odesłanie do odpowiednich przepisów Kodeksu pracy powoduje, iż odpowiedzialność pracowników tych organów jest ograniczona do wysokości ich trzymiesięcznego wynagrodzenia, chyba że szkoda została wyrządzona umyślnie. W przypadku członków zarządu i rady nadzorczej nie zatrudnionych w spółdzielni górną granicę odszkodowania stanowi kwota trzykrotnego, miesięcznego wynagrodzenia w spółdzielni za ostatni kwartał. Obecnie Prawo spółdzielcze nie zawiera w ogóle przepisów karnych.
Co się zmieni?
Projekt proponuje wprowadzenie nieograniczonej odpowiedzialności członków zarządu i rad nadzorczych spółdzielni za szkody wyrządzone spółdzielni, chyba że nie ponoszą oni winy. Oczywiście odpowiedzialność taką ponosić będą w przypadku, gdy zdarzenia czy też czynności podpadające pod tę regulację będą miały miejsce po dniu wejścia w życie projektowanej ustawy. Celem tych zmian jest nić innego jak wprowadzenie regulacji, które spowodują, iż działania członków organów zarządzających majątkiem spółdzielni, które są niezgodne z prawem lub zasadami prawidłowego gospodarowania będą zagrożone karą.
Kto będzie obarczony odpowiedzialnością?
Odpowiedzialność karną za swoje działania mieliby ponosić członkowie zarządów i rad nadzorczych, a także osoby biorące udział w tworzeniu spółdzielni oraz likwidatorzy. W każdym przypadku za działanie na szkodę spółdzielni.
Członkowie zarządu mieliby ponosić odpowiedzialność karną także w przypadku, gdy nie zgłoszą wniosku o upadłość spółdzielni (obowiązek ten wynika z Prawa spółdzielczego).
Odpowiedzialność karna została przewidziana także za utrudnianie lub uniemożliwianie przeprowadzania lustracji oraz za ogłaszanie nieprawdziwych danych dotyczących działalności spółdzielni, jak również przedstawienie takich danych organom spółdzielni, władzom państwowym i członkom spółdzielni.
Źródło:
- Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze zamieszczony na stronie sejmowej, druk nr 2521
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?