8.10.2014

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Promocja edukacji o prawach człowieka

Kształtowanie społeczeństw obywatelskich jest obecnie wspólną sprawą dla krajów Europy, niezależnie od ich niedawnej przeszłości - przekonuje Ewa Dudek, wiceminister edukacji narodowej podczas otwarcia dwudniowej konferencji „Demokracja w szkole". Spotkanie odbyło się w Senacie RP.

Międzynarodowa konferencja podsumowuje rezultaty wspólnego projektu Letnich Akademii w zakresie promowania edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Radę Europy, Europejskie Centrum Wergelanda (Oslo) i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Zainicjowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i rozwijane od 2010 r.
Porady prawne
szkolenia pn. Letnia Akademia „Demokracja w szkole" poświęcone są edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka.

Projekt adresowany jest do edukatorów (3-osobowe delegacje w składzie: dyrektor i nauczyciel z tej samej szkoły oraz przedstawiciel organizacji pozarządowej lub stowarzyszenia rodziców) przede wszystkim z państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz z Rosji i Polski.

Letnia Akademia zdobyła uznanie w międzynarodowym środowisku zajmującym się implementacją edukacji obywatelskiej i edukacji o prawach człowieka w systemach edukacyjnych. Od 2012 r. Rada Europy w oparciu o wypracowany w Polsce model organizuje podobne szkolenie dla edukatorów z państw Bałkanów Zachodnich (w Czarnogórze), również z udziałem trenerów z Polski.

W trakcie dzisiejszego spotkania podsekretarz stanu w MEN podkreśliła duże znaczenie miejsca inauguracji konferencji - Senat RP odrodzony w 1989 r., odegrał ważną rolę w demokratycznych przemianach w wolnej Polsce i uczestniczył w podejmowaniu ważnych inicjatyw ustawodawczych - powiedziała Ewa Dudek.

Carola Bjoerklund z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii, zaznaczyła iż istotą nauki demokracji jest codzienne działanie. - Demokracja nie jest dana raz na zawsze. Musimy się jej uczyć w domu i w szkole, poprzez praktyczne działanie - powiedziała. P.o. dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Aleksandra Zawłocka wyraziła nadzieję, że polska szkoła będzie przekazywać tę wiedzę dzieciom już od najmłodszych lat.

- Demokracja nie przychodzi do społeczeństwa z zewnątrz, nie przychodzi z mądrych książek, ale rodzi się w społeczeństwie z potrzeb jego członków - stwierdził Jean-Christophe Bas, dyrektor Rady Europy ds. demokratycznego obywatelstwa i uczestnictwa. Podkreślił jednocześnie wagę i olbrzymi wkład Letnich Akademii w edukację obywatelską i edukację o prawach człowieka.

Porady prawne
Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

Jakie są prawa człowieka?

Jakie są prawa człowieka?

Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel:  osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)

Inauguracja Europejskiego Centrum Wergelanda z udziałem wiceministra Krzysztofa Stanowskiego

Inauguracja Europejskiego Centrum Wergelanda z udziałem wiceministra Krzysztofa Stanowskiego

Z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krzysztofa Stanowskiego, w Oslo (Norwegia) odbyła się międzynarodowa konferencja inaugurująca działalność Europejskiego Centrum Wergelanda. Pełnić będzie ono rolę europejskiego centrum zasobów w dziedzinie edukacji międzykulturowej, (...)

Dosyć tortur na policji!

Dosyć tortur na policji!

Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem. Ważny wyrok sądu: rażenie (...)

Prawa człowieka. Czego o nich nie wiesz?

Prawa człowieka. Czego o nich nie wiesz?

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby – te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. na obradującej (...)

Będzie nowy wiceminister edukacji

Będzie nowy wiceminister edukacji

Wiceszefem Ministerstwa Edukacji ma zostać Mirosław Sielatycki, który został wyrzucony z pracy w 2006 roku przez Romana Giertycha – czytamy na łamach Gazety Wyborczej. Mirosław Sielatycki ma zająć miejsce Krzysztofa Stanowskiego, który odpowiadał w MEN m.in. za sprawy polskich (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji? Reklama jest jednym ze sposobów działalności marketingowej. Trzeba powiedzieć, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania nowych klientów. Duże znaczenie ma reklama w (...)

Ruszyły prace w Sejmie nad ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej

Ruszyły prace w Sejmie nad ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa. Projekt realizuje zapowiedziany przez premier Ewę Kopacz w exposé program „Prawo dla każdego”, polegający na bezpłatnym (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne