Propozycja zmian w opłacie skarbowej od pełnomocnictwa

Obecnie na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy opodatkowane jest złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa. Tak więc przedmiotem opodatkowania nie jest już pełnomocnictwo jako oświadczenie woli (art. 96 kodeksu cywilnego) ani też dokument pełnomocnictwa. Opodatkowany jest ruch ręki pełnomocnika procesowego w momencie, gdy składa pełnomocnictwo na stole sądowym. Ciekawe, co będzie przedmiotem opodatkowania w kolejnej ustawie.

(...)Poszukując mimo wszystko racjonalnego wyjścia, można wskazać dwa rozwiązania.

Pierwsze: zniesienie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa procesowego. Skoro bowiem ustawodawca zrezygnował z tej opłaty od podań, od załączników do podań, od poręczeń cywilnych, a także od weksli, a ta ostatnia opłata jako stosunkowa (0,1 proc. sumy wekslowej) niejednokrotnie wynosiła kilka tysięcy złotych, to dlaczego pozostawił opłatę od pełnomocnictwa. Jest to rozwiązanie niespójne systemowo.

Porady prawne

Drugie: jeżeli pełnomocnictwo procesowe miałoby nadal być opodatkowane, to opłata z tego tytułu powinna być jak najszybciej przeniesiona z ustawy o opłacie skarbowej do ustawy o kosztach sądowych.

Rzeczpospolita 2.02.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika