Protest nierozstrzygnięty, umowa wykonana

Sąd nie rozpatruje skargi ubiegającego się o zamówienie publiczne na niekorzystny dla niego werdykt zespołu arbitrów, tylko jeśli umowa zawarta z innym oferentem została wykonana

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 14 października 2005 r. Jest ona odpowiedzią na pytanie prawne sądu rozpatrującego taką skargę.

Wyjaśnienie to ma duże znaczenie praktyczne. Ubiegający się o zamówienie może zgodnie z art. 180 ustawy z 29 stycznia 2004 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. nr 19, poz. 177 ze zm.) wnieść do zamawiającego protest wobec jego czynności, a także w razie ich zaniechania. Jeśli adresat go nie uwzględni, uczestnik może wnieść odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, rozpatrywane przez zespół trzech arbitrów (art. 184 i nast.). Z kolei na werdykt zespołu arbitrów przysługuje obu stronom (uczestnikowi i zamawiającemu) oraz prezesowi UZP skarga do sądu okręgowego.

Porady prawne

Rzecz w tym, że po doręczeniu skarżącemu wyroku zespołu arbitrów zamawiający ma obowiązek zawarcia umowy z wykonawcą, którego ofertę wybrał (art. 94 ust. 1). Czeka z tym do wydania werdyktu przez sąd, tylko jeśli wartość zamówienia dla robót budowlanych przekracza równowartość 10 mln euro, a dla dostaw lub usług - 5 mln euro (art. 182 ust. 2 pkt 2 lit. b).

Zanim więc sąd rozpatrzy skargę w sprawach, w których wartość zamówienia nie przekracza tych limitów, umowa z wyłonionym wykonawcą może być nie tylko zawarta, ale i wykonana. Jak wtedy ma postąpić sąd?

Rzeczpospolita 19.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika