Przepis sankcjonujący pomówienie narodu polskiego niezgodny z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny orzekł 19 września 2008 r. (sygn.: K 5/07), że przepisy o stosowaniu do obywateli polskich oraz cudzoziemców polskiego kodeksu karnego za przestępstwa pomówienia narodu polskiego o zbrodnie nazistowskie i komunistyczne oraz o przewidzianej za to karze więzienia uchwalono w trybie niezgodnym z konstytucją.
(...)Pierwsza poprawka (art. 132a k.k.) wprowadziła karę za pomówienie narodu polskiego, druga (art. 112 pkt 1a) – poszerzyła o ten czyn katalog przestępstw, których ściganie na podstawie polskiej ustawy karnej odbywa się niezależnie od miejsca jego popełnienia, obywatelstwa sprawcy oraz przepisów obowiązujących w miejscu przestępstwa.
(...)Trybunał uznał ostatecznie, że tryb był niezgodny z konstytucją: senacka poprawka wykroczyła poza uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy lustracyjnej, a to jest niedopuszczalne, i dotyczyła ustawy (kodeksu karnego), której Sejm wówczas nie nowelizował.
(...)Mimo usunięcia zaskarżonych przepisów z systemu prawa rzecznik Janusz Kochanowski jest zawiedziony wyrokiem. Po jego ogłoszeniu powiedział dziennikarzom, że oczekiwał merytorycznego rozpatrzenia sprawy. Jest przeciwnikiem, jak stwierdził, dekretowania prawdy historycznej przez prawo karne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?