Przewlekłe postępowanie można zaskarżyć
Strony postępowania administracyjnego zaskarżą nie tylko bezczynność sądów, ale również przewlekłość prowadzonego przez nie postępowania - postuluje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przygotowany przez resort projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skierowano już do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Dokument wypełnia lukę prawną, na którą niejednokrotnie zwracał uwagę Naczelny Sąd Administracyjny, a ostatnio również Europejski Trybuna Praw Człowieka w Strasburgu.
Zmiana treści art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego powoduje przyznanie stronom postępowania prawa skarżenia nie tylko bezczynności organów administracji publicznej, ale również przewlekłości prowadzonego przez te organy postępowania.
- Obecne przepisy Kodeksu nie pozwalają na skarżenie przewlekłości postępowania, co w efekcie powoduje, że organy administracji publicznej dość często prowadzą postępowanie w sposób nieefektywny, wykonując szereg czynności w dużym odstępie czasu, bądź wykonując czynności pozorne, co powoduje że formalnie nie są bezczynne - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Zmiana prawa spowoduje, że za przewlekłość postępowania, analogicznie jak obecnie za bezczynność - czyli niezałatwienie sprawy w terminie - organ prowadzący sprawę będzie karany grzywną.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?