Reforma wymiaru sprawiedliwości. Sądy do podziału

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych wchodzi w życie 28 marca. Modyfikacja zakłada obligatoryjność funkcjonowania w sądach rejonowych tylko dwóch wydziałów cywilnego- do spraw z zakresu prawa cywilnego i karnego – do spraw z zakresu prawa karnego. Wydział rodzinny i nieletnich nadal jedynie może być utworzony.

Według Zarządu Głównego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych fakultatywność istnienia wydziału rodzinnego i nieletnich w sądach rejonowych daje Ministerstwu Sprawiedliwości możliwość ich likwidacji wszędzie tam, gdzie z punktu widzenia ministerialnej statystyki obsada sędziów jest mała.

- Przy czym należy zaznaczyć, że możliwość dowolności manewru jest znaczna
szczególnie, że statystyki przedstawiane przez Ministerstwo są nierzetelne i tendencyjne, bowiem są oparte jedynie na wpływie spraw do wydziałów rodzinnych i nieletnich, nie uwzględniają obciążenia sędziów sprawami prowadzonymi w ramach postępowania wykonawczego - czytamy w oficjalnym stanowisku Zarządu Głównego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych.

Porady prawne

W praktyce dotarcie do wydziału rodzinnego i nieletnich oddalonego o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów dla ludzi biednych, schorowanych i często niepełnosprawnych, a także kuratora rodzinnego do podopiecznych, może stanowić poważny problem.

Według nowej ustawy sąd rejonowy będzie dzielił się na wydziały:

1) cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, spraw dotyczących demoralizacji i czynów karalnych nieletnich, leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających i psychotropowych oraz spraw należących do sądu opiekuńczego na podstawie odrębnych ustaw,

2) karny - do spraw z zakresu prawa karnego.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.).

Robert Ocetkiewicz

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika