Reguły pism procesowych dotyczące prawników

Minister sprawiedliwości ogłosił w lipcu kolejny już w tym roku projekt zmian kodeksu postępowania cywilnego.

(...)Nowością w uregulowaniach odnoszących się do zawodowych pełnomocników jest reguła druga i czwarta. Pierwsza i trzecia obowiązują od 2 marca 2006 r. Wynikają z obecnego brzmienia art. 130 2 k.p.c.

Reguły te na pierwszy rzut oka mają racjonalne podstawy. Od adwokata czy radcy prawnego można przecież wymagać wyższej staranności niż od nieprofesjonalnych uczestników postępowania. Wydaje się jednak, że są one oparte również na innych, niewyartykułowanych w uzasadnieniu projektu, założeniach. Po pierwsze, że kwestie dotyczące opłat sądowych i warunków formalnych pisma mają charakter techniczny, a więc nie są to zagadnienia prawne, które budzą jakiekolwiek wątpliwości. Po drugie, że sądy zawsze dążą do merytorycznego rozstrzygnięcia sporu, a więc nie istnieje praktyka wyszukiwania błahych uchybień stron po to, by uchylać się od merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Po trzecie, że adwokat lub radca prawny jest nieomylny, a wszelkie braki pism mają na celu przedłużenie postępowania. Po czwarte, że braki formalne i niewłaściwe opłacanie pism są główną przyczyną przewlekłości postępowań. Warto się nad tymi założeniami zastanowić.

Porady prawne

Rzeczpospolita 1.09.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika