1.4.2014
Zespół
e-prawnik.pl
1 lutego 2014 roku weszła w życie zasadnicza część nowelizacji kilku ustaw związanych z aktualnym systemem emerytalnym. Na mocy powyższej ustawy od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 roku członek OFE może złożyć w ZUS pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Składki osoby, która takiej opcji nie wybierze będą trafiać na subkonto w ZUS. Deklarację będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać ją pocztą lub przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP.
Wcześniej niż komentowana ustawa weszła w życie regulacja związana z nałożonym na OFE obowiązkiem przekazania obligacji do ZUS - aktywów o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych. Chodzi m.in. o obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa, Bank Gospodarstwa Krajowego lub inne papiery wartościowe opiewające na świadczenia pieniężne, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa. W uzasadnieniu do komentowanej ustawy nowelizującej przygotowanej przez resorty pracy i finansów napisano, że „w warunkach 2014 roku podobny do uzyskanego efekt dałoby pozyskanie kwoty dodatkowych środków w sektorze finansów publicznych np. dzięki podniesieniu stawek VAT mniej więcej o 4 punkty procentowe lub przez podniesienie obu stawek PIT o nieco ponad 3 punkty procentowe lub tylko stawki podstawowej (18 proc.) o blisko 3,5 punkty”. Powyższe jednoznacznie wskazuje, że przedmiotowa nowelizacja systemu emerytalnego ma na celu jedynie ratowanie finansów publicznych. Nie należy wobec tego doszukiwać się w jej rozwiązaniach elementów reformujących system czy analiz dotychczasowego funkcjonowania wszystkich trzech filarów emerytalnych. Okoliczności wskazują jednoznacznie, że system emerytalny padł ofiarą doraźnych potrzeb fiskalnych budżetu.

Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna - po dwóch latach będzie można zmienić zdanie. W 2016 roku ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS a OFE, w późniejszym czasie będą mogli takie decyzje podejmować co cztery lata. Ministerstwa pracy i finansów będą publikować aktualną informację o wysokości waloryzacji konta i subkonta w ZUS oraz o wynikach inwestycyjnych wszystkich funduszy emerytalnych.
W tym samym czasie zaczną także obowiązywać zmiany w ustawach o PIT i IKZE. Wprowadzona zostanie zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE, która wyniesie 10 proc., z kolei dochód, który jest przekazywany na IKZE, pozostanie jak to jest obecnie zwolniony z podatku. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą przenoszone na fundusz emerytalny ZUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (rozwiązanie to nazwano „suwakiem bezpieczeństwa”). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS, co odsyła do lamusa wszystkie dotychczasowe analizy i dywagacje na temat tego kto będzie wypłacał pieniądze z OFE (planowana powołanie do tego celu osobnych podmiotów).
Prawo do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE będzie przysługiwało bez względu na podjętą przez ubezpieczonego decyzję w sprawie kontynuowania przekazywania części składki emerytalnej do OFE lub przekazywania pełnej składki do ZUS. Środki zgromadzone w OFE i na subkoncie w ZUS będą podlegały dziedziczeniu na tych samych zasadach jak dotychczas. Dodatkowo, wprowadzono nowy zapis o dziedziczeniu środków w okresie trzech lat od przejścia na emeryturę. Osobom uposażonym wskazanym przez emeryta lub jego małżonkowi pozostającemu z nim we wspólności majątkowej (jeśli emeryt nie wskazał osób uposażonych) lub spadkobiercom emeryta (w pozostałych przypadkach), będzie przysługiwało jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS (tzw. wypłata gwarantowana).
e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
ZUS czy OFE? – jak dokonać wyboru
Od 1 kwietnia 2014 roku każdy ubezpieczony posiadający środki w OFE zostaje postawiony przed wyborem czy część jego składki nadal będzie obracana przez fundusze emerytalne czy też wróci do ZUS. Warto podkreślić, że przedmiotem wyboru jaki stawia przed ubezpieczonymi ustawodawca jest (...)
Ogólne zasady dziedziczenia subkonta w ZUS
Subkonto w ZUS Od maja 2011 roku, w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE, w ZUS prowadzone jest subkonto. Środki w ramach II filaru, poczynając od składki za maj 2011 r., były dzielone na składki przekazywane do OFE oraz na skł dziedziczenie, subkonto w ZUS, zwrot z ZUS, zmarły, (...)
PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto
Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W 2009 roku rozpoczęła się rewolucja, która umożliwiła składanie PIT-ów przez Internet, (...)
Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 roku reforma emerytalna oparta o rozwiązanie III-filarowe, całkowicie zmieniła ówczesny system emerytalny. System działający w Polsce do 1 stycznia 1999 roku był tzw. systemem zdefiniowanego świadczenia (system repartycyjny). Rozwiązanie to działało (...)
Czy mikroprzedsiębiorstwa zapłacą za rewolucję w JPK_VAT ?
Wtorkowe spotkania urzędników skarbowych z przedsiębiorcami i księgowymi, zobligowanymi od 1 stycznia 2018 do raportowania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w JPK - nie dają złudzeń. Rewolucja w raportach VAT będzie kosztować nie tylko wiele nerwów, ale wymiernie wpłynie na koszty (...)
Rewolucja w przepisach e-commerce - problem dla sprzedawców
Nowe przepisy wejdą w życie dnia 13 czerwca 2014 r. Do tego dnia bowiem, we wszystkich krajach UE powinny zostać implementowane przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE. Ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany, gdyż ustawa o prawach konsumenta nie została (...)
Nowe obowiązki identyfikacyjne przedsiębiorców
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) nadkłada na przedsiębiorców nowy obowiązek identyfikacyjny. Od dnia wejścia w życie ww. ustawy, tj. od 30 kwietnia 2018 r., zgodnie z art. 20 ust. 2 ww. ustawy, każdy przedsiębiorca ma obowiązek (...)
Jakie warunki należy spełnić, aby stać się członkiem spółdzielni?
Członkostwo spółdzielni jest podstawowym warunkiem korzystania z praw, które spółdzielnia może zaoferować. Tylko członkowi spółdzielni może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Od wejścia w życie orzeczenia TK z dnia 30 marca 2004 r., czyli od 15 kwietnia 2004 r., (...)
Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza do Kodeksu pracy pracę zdalną, jednocześnie uchylając przepisy dotyczące telepracy. Nowe przepisy regulujące pracę zdalną wejdą w życie z dniem 7 kwietnia 2023 r. praca zdalna, (...)
25 maja 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi kon rady pracowników, pracownicy, pracodawca, konsultacje z pracownikami, (...)
Europejskie Rady Zakładowe w Polsce
Dnia 5 kwietnia 2002 r. uchwalono ustawę o europejskich radach zakładowych, która to ustawa wchodzi w życie z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Celem jej wprowadzenia było dostosowanie prawa polskiego do prawa UE, a w szczególności do Dyrektywy nr 45/1994 z dnia 22 września 1994r. (...)