Rewolucja w OFE - zmiany wchodzące w życie od kwietnia

1 lutego 2014 roku weszła w życie zasadnicza część nowelizacji kilku ustaw związanych z aktualnym systemem emerytalnym. Na mocy powyższej ustawy od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 roku członek OFE może złożyć w ZUS pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Składki osoby, która takiej opcji nie wybierze będą trafiać na subkonto w ZUS. Deklarację będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać ją pocztą lub przez internet za pośrednictwem systemu ePUAP.

Wcześniej niż komentowana ustawa weszła w życie regulacja związana z nałożonym na OFE obowiązkiem przekazania obligacji do ZUS - aktywów o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych. Chodzi m.in. o obligacje i bony emitowane przez Skarb Państwa, Bank Gospodarstwa Krajowego lub inne papiery wartościowe opiewające na świadczenia pieniężne, gwarantowane lub poręczane przez Skarb Państwa. W uzasadnieniu do komentowanej ustawy nowelizującej przygotowanej przez resorty pracy i finansów napisano, że „w warunkach 2014 roku podobny do uzyskanego efekt dałoby pozyskanie kwoty dodatkowych środków w sektorze finansów publicznych np. dzięki podniesieniu stawek VAT mniej więcej o 4 punkty procentowe lub przez podniesienie obu stawek PIT o nieco ponad 3 punkty procentowe lub tylko stawki podstawowej (18 proc.) o blisko 3,5 punkty”. Powyższe jednoznacznie wskazuje, że przedmiotowa nowelizacja systemu emerytalnego ma na celu jedynie ratowanie finansów publicznych. Nie należy wobec tego doszukiwać się w jej rozwiązaniach elementów reformujących system czy analiz dotychczasowego funkcjonowania wszystkich trzech filarów emerytalnych. Okoliczności wskazują jednoznacznie, że system emerytalny padł ofiarą doraźnych potrzeb fiskalnych budżetu.

Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna - po dwóch latach będzie można zmienić zdanie. W 2016 roku ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS a OFE, w późniejszym czasie będą mogli takie decyzje podejmować co cztery lata. Ministerstwa pracy i finansów będą publikować aktualną informację o wysokości waloryzacji konta i subkonta w ZUS oraz o wynikach inwestycyjnych wszystkich funduszy emerytalnych.

W tym samym czasie zaczną także obowiązywać zmiany w ustawach o PIT i IKZE. Wprowadzona zostanie zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE, która wyniesie 10 proc., z kolei dochód, który jest przekazywany na IKZE, pozostanie jak to jest obecnie zwolniony z podatku.  Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą przenoszone na fundusz emerytalny ZUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (rozwiązanie to nazwano „suwakiem bezpieczeństwa”). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS, co odsyła do lamusa wszystkie dotychczasowe analizy i dywagacje na temat tego kto będzie wypłacał pieniądze z OFE (planowana powołanie do tego celu osobnych podmiotów).

Prawo do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE będzie przysługiwało bez względu na podjętą przez ubezpieczonego decyzję w sprawie kontynuowania przekazywania części składki emerytalnej do OFE lub przekazywania pełnej składki do ZUS. Środki zgromadzone w OFE i na subkoncie w ZUS będą podlegały dziedziczeniu na tych samych zasadach jak dotychczas. Dodatkowo, wprowadzono nowy zapis o dziedziczeniu środków w okresie trzech lat od przejścia na emeryturę. Osobom uposażonym wskazanym przez emeryta lub jego małżonkowi pozostającemu z nim we wspólności majątkowej (jeśli emeryt nie wskazał osób uposażonych) lub spadkobiercom emeryta (w pozostałych przypadkach), będzie przysługiwało jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS (tzw. wypłata gwarantowana).

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika