Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - świętem państwowym
Zgodnie z prezydenckim projektem ustawy, 1 sierpnia ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia ma być świętem państwowym.
W uzasadnieniu projektu czytamy między innymi:
(...)"Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego jest niewątpliwym wyrazem wdzięczności bohaterom Warszawy za męstwo okazane w obronie wolnej i suwerennej Polski oraz krew przelaną dla dobra całego narodu polskiego.
Powstanie Warszawskie było jedynym aktem zbrojnej walki o wolność podczas II wojny światowej przeprowadzonym, z takim rozmachem, przez konspiracyjną armię. Wieńczyło w najbardziej bohaterski sposób wysiłek zbrojny i polityczny Polskiego Państwa Podziemnego, które było wyjątkowym zjawiskiem w całej okupowanej Europie i świadczyło o bezkompromisowości i bohaterstwie Polaków.(...) Celem Powstania Warszawskiego było wyzwolenie Warszawy i podjęcie jawnej działalności przez legalne władze polskie podległe Rządowi RP na Uchodźstwie przed wkroczeniem wojsk sowieckich. Cel militarny, jakim było zadanie śmiertelnego ciosu niemieckiemu okupantowi, łączył się z celem politycznym, jakim było stworzenie wolnej, demokratycznej i nowoczesnej Polski zanim zostanie narzucona nowa, sowiecka niewola. Powstanie było zatem faktyczną walką z dwoma totalitaryzmami, które zapisały się czarną kartą w dziejach XX wieku.(.....) Wysiłek zbrojny szedł w parze z działalnością państwową - w ekstremalnych warunkach ciężkich walk miejskich udało się stworzyć sprawną administrację państwową, funkcjonowały liczne służby publiczne, wydawano wolną prasę. Mieszkańcy Warszawy zjednoczyli się wokół wspólnego celu, tworząc jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo obywatelskie.
Powstanie Warszawskie było kulminacyjnym momentem działania Polskiego Państwa Podziemnego, walką o wolną Polskę, która ostatecznie przyniosła zwycięstwo po 45 latach. Wolna Rzeczpospolita w pełni dziś odwołuje się do wartości i tradycji Polskiego Państwa Podziemnego. Z tego powodu, uhonorowanie dnia wybuchu Powstania Warszawskiego będzie oddaniem hołdu wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego, znanym i bezimiennym, walczącym z bronią w ręku lub czynnie wspomagających walczących Powstańców, budującym państwo, ale również tym działającym w konspiracji. W ten sposób wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.(....)
Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na 9 września 2009 podczas 49 posiedzenia Sejmu.
Źródło : druk sejmowy nr 2226
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?