Rozwiązanie umowy przedwstępnej tylko w formie aktu notarialnego
Jeśli umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, to nie można jej rozwiązać bez notariusza
Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 września 2008 r. (I CSK 95/08) dotyczącym przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości. Zawarto ją w formie aktu notarialnego w grudniu 2005 r. Za nieruchomość o pow. 27 ha położną pod Rzeszowem, wówczas rolną, a potem przekwalifikowaną na budowlaną, ustalono cenę 320 tys. zł. Właściciel Wojciech K. otrzymał od nabywcy, spółki z o.o. Laborex, 280 tys. zł zaliczki.
(...)W skardze kasacyjnej spółka Laborex zarzucała naruszenie art. 77 § 3 kodeksu cywilnego. Zapisano w nim, że jeśli umowa została zawarta w innej (niż pisemna) formie szczególnej, a taką jest przede wszystkim forma aktu notarialnego, to jej rozwiązanie za zgodą stron wymaga zachowania tej samej formy. Tylko dla odstąpienia od umowy albo jej wypowiedzenia wystarczy stwierdzenie pismem.
(...)Zgodził się z tym Sąd Najwyższy. Uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sędzia Marian Kocon zaznaczył, że również w ocenie SN nie było podstaw do odmowy wpisu roszczenia spółki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?