Rząd zakazuje niebezpiecznych zwierząt

Niektórych gatunków nie możemy już trzymać w domu. Sprawdź na liście, czy nie masz jednego z nich.

Od 23 listopada obowiązuje rozporządzenie w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Załącznik do tego dokumentu zawiera  blisko 300 gatunków, których nie można trzymać w domu (kategoria I).

Chodzi np. o czarną wdowę, warana z Komodo, wiele gatunków węży, pająków, skorpionów, krokodyli czy małp. Wspomniane zwierzęta powinny być przetrzymywane np. w ogrodzie zoologicznym.

Właściciele zwierząt z kategorii I, w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia muszą przekazać je podmiotom uprawnionym do ich posiadania, tj. ogrodom zoologicznym, cyrkom, placówkom naukowym prowadzącym badania nad zwierzętami oraz ośrodkom rehabilitacji zwierząt. Ustawodawca nie ogranicza sposobu przekazania zwierząt, co dopuszcza np. sprzedaż czy darowiznę podmiotom upoważnionym do ich przetrzymywania w kraju lub za granicą.

Porady prawne

LISTA NIEBEZ

W kategorii II uwzględniono natomiast te gatunki, które możemy trzymać w domu pod warunkiem, że uzyskamy zezwolenie od regionalnego dyrektora ochrony środowiska. – Osoby, które przetrzymują zwierzęta niebezpieczne należące do kategorii II będą zobowiązane w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia uzyskać ww. zezwolenie oraz złożyć wniosek o dokonanie wpisu do rejestru starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt – tłumaczy resort środowiska.

Do kogo się zgłosić, jeśli np. sąsiad nadal będzie trzymał niebezpieczne zwierzę? Najlepiej zadzwonić na policję. Łamiącemu przepisy grozi kara grzywny do 5 tys. zł lub kara aresztu. Sąd będzie mógł ponadto zdecydować o przepadku zwierzęcia.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 r.  w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi (Dziennik Ustaw z 22 sierpnia 2011 Nr 173 poz. 1037).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika