Rządowy projekt zmian prawa geodezyjnego i kartograficznego
W dniu 11 maja 2004 r. trafił do Sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jest to pierwsza tak obszerna nowelizacja wspomnianych ustaw od 1989 r. Projekt ma dostosować przepisy do wymogów konstytucyjnych oraz wymogów związanych z procesem akcesji do Unii Europejskiej.
Zgodnie z projektem do ustawy mają trafić przepisy, które dotychczas znajdowały się w rozporządzeniach wydawanych przez odpowiednich ministrów. Są to w szczególności przepisy regulujące tryb prowadzenia przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej kontroli osób fizycznych, prawnych oraz jednostek nie posiadających osobowości prawnej.
Projekt przewiduje zmianę procedur związanych z modernizacją katastru nieruchomości. Zmiany mają na celu obniżenie kosztów modernizacji. Prócz tego, obywatele uzyskają możliwość składania zastrzeżeń do danych zawartych w katastrze, na każdym etapie jego modernizacji.
Ponieważ walka z korupcją jest obecnie jednym z priorytetowych zadań polityki państwa, w projekcie umieszczono odpowiednie przepisy antykorupcyjne. Mają uniemożliwić urzędnikom prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie geodezji i kartografii. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Rząd w obecnej chwili urzędnicy przejęli około 10% - 15% rynku tego typu usług. Jest to bardzo negatywne zjawisko. Często urzędnicy, wykonują prace, które sami później kontrolują w ramach funkcji pełnionej w Służbie Geodezyjnej i Kartograficznej.
Proponowane rozwiązania przewidują dokładne określenie podmiotów wykonujących prace geodezyjne. Pozwoli to na dostosowanie prawa polskiego do norm Unii Europejskiej. W szczególności umożliwi mieszkańcom UE swobodne podejmowanie na terenie Polski działalności gospodarczej z zakresu geodezji i kartografii. Uregulowania te są konieczne ze względu na zasadę swobodnego przepływu osób i usług obowiązującą w Unii.
Źródło:
- Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece (druk sejmowy 2903)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?