Sąd obywatelski pomoże w lokalnym sporze
Wyrok wyda 15-osobowy skład sędziów, którzy będą wybierani tak, by grupa orzekająca była jak najbardziej reprezentatywna.
Pierwsze obrady sądu obywatelskiego zaplanowano na 13 grudnia tego roku. Sędziowie mają zadecydować, jaki charakter będzie mieć w przyszłości ulica Umultowska w Poznaniu – donosi Gazeta Prawna.
Mieszkańcy są podzieleni w tej sprawie, konfliktu nie potrafią także rozstrzygnąć radni. Połowa z nich popiera pierwsza opcję, a połowa drugą. Urzędnicy postanowili zatem powołać sad obywatelski.
– W naszym kraju to zupełnie nowy sposób na rozstrzyganie sporów wśród lokalnej społeczności – mówi Gazecie Prawnej sędzia Waldemar Żurek, członek Krajowej Rady Sądownictwa. – To eksperyment, któremu będę przyglądał się z wielkim zainteresowaniem – przyznaje w rozmowie z dziennikiem Łukasz Mikuła, poznański radny i przewodniczący komisji polityki przestrzennej.
Sędziów obywatelskich wybierze wynajęta firma zewnętrzna. Liczba kobiet ma być zbliżona do liczby mężczyzn. W składzie orzekającym będą osoby o różnym wykształceniu i w różnym wieku, pracujące oraz bezrobotne.
Po zapoznaniu się z argumentacją obu stron sędziowie wydadzą werdykt. Opinia sądu obywatelskiego nie będzie jednak wiążąca dla radnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?