Samo zawarcie umowy nie przesądza o tym, że usługa była wykonana

NSA rozstrzygnął spór podatnika z organami podatkowymi m.in. w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi doradztwa podatkowego. Spór między spółką a organami podatkowymi dotyczył nadwyżki VAT za okres od lutego do grudnia 1999 r. Zdaniem organów podatkowych spółka nie wykazała celowości wydatku na nabycie usług doradczych z punktu widzenia podatku dochodowego. Stwierdziła tylko, że wydatki poniesione zostały na badania podatkowe i nie mogą być jednoznacznie powiązane z przychodami określonego roku podatkowego, a ich związek z przychodami jest pośredni. Organy podatkowe zarzuciły spółce, że nie okazała im dowodów wykonania tych usług. Ich zdaniem spółka w toku prowadzonego postępowania podatkowego nie udowodniła, że poniesione przez nią wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu, nie wykazała też ani bezpośredniego, ani pośredniego związku tych wydatków z przychodami.

Porady prawne

Stanowisko organów podatkowych poparł sąd pierwszej instancji, wobec czego spółka wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA uznał skargę podatnika za niezasadną i ją oddalił. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Podatnik, uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu, odnosi ewidentne korzyści, albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli podatnik chce zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu umowy usługi doradztwa podatkowego, powinien wykazać, że usługa ta została wykonana. W omawianej sprawie podatnik tego nie uczynił - stwierdził sąd.

Sam fakt zawarcia umowy i wypłata wynagrodzenia nie są wystarczające do zaliczenia wydatków z tytułu usług doradztwa do kosztów uzyskania przychodów - pokreślił sąd.

Ponieważ wydatki na wykonanie usługi doradztwa podatkowego nie zostały - z uwagi na brak właściwego ich udokumentowania - zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, podatek naliczony wynikający z zakwestionowanej przez organy podatkowe faktury nie mógł być odliczony od podatku należnego.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 marca 2006 r., sygn. akt I FSK 751/05

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika