Sędzia wojskowy orzeknie w zwykłej sprawie karnej?

Resort sprawiedliwości chce, by mógł to robić w czasie pokoju. Ma to odciążyć sądy powszechne.

- Dziś w Polsce jest 54 sędziów wojskowych. To grupa nieduża, ale w porównaniu z sędziami sądów powszechnych znacznie mniej obciążona liczbą i stopniem skomplikowania spraw - wskazuje na łamach Gazety Prawnej Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości.

Ministerstwo rozważa, czy przekształcić sądy wojskowe w sądy o dwóch twarzach: sądu karnego na czas pokoju i sądu wojskowego na czas wojny.

- W czasie pokoju sąd wojskowy redukowałby się do kilku jednostek, ale zachowywał zdolność do odtworzenia struktury na czas wojny lub stanu wyjątkowego - tłumaczy dziennikowi Michał Królikowski.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gini 2014-03-22 08:32:49

    Jak było 2 miliony poborowych i 0,5 miliona zawodowych żołnierzy to sądy wojskowe były potrzebne, bo i spraw wojskowych było dużo. Obecnie sędziowie wojskowi to chyba umierają z nudów. Sądy wojskowe można całkowicie zlikwidować i tylko określić, które sądy powszechne stają się sądami wojskowymi na czas "W". Sędziom z tych wyznaczonych sądów zapewnić dodatkowe szkolenia i premie finansowe, aby pozostawali w gotowości do zajęcia się sprawami wojskowymi.

  • wechmen 2014-03-21 16:35:06

    Policyjne państwo i do tego jeszcze ograniczeni umysłowo sędziowie wojskowi co wydają wyroki na cywili. Rudy z przodkiem w mundurze hakenkrojca i duży pałac z teściami UB to jest na pewno dziki kraj.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika