Sędziowie nie są oceniani za kulturę osobistą

Ocenie nie jest poddawana również ich punktualność czy sposób prowadzenia rozpraw.

Tak jest w Polsce. Tymczasem niemal wszystkie kraje europejskie mają mechanizmy prawne pozwalające weryfikować pracę sędziów – pisze Gazeta Prawna.

Wprowadzenia systemu, który umożliwiłby weryfikowanie pracy poszczególnych sędziów, domaga się Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Nie ma jednego modelu dokonywania ocen. Systemy te różnią się co do sposobu ich przeprowadzania, wpływu oceny lub jego braku na karierę zawodową sędziego czy organu, który je przeprowadza – tłumaczy na łamach Gazety Prawnej Dawid Sześciło, współpracownik FOR.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek Grodzki 2013-01-13 16:05:47

    To są po prostu Skurwysyny Polski Ludowej

  • niestety też ofia 2013-01-12 23:24:14

    Święte słowa. Sędzia na sali sądowej jest jak "indyjska święta krowa", czyli nietykalny, nieomylny i nie do krytyki przez powoda. On może wszystko a nawet jeszcze więcej, a powód jest przez sędziego traktowany gorzej niż przestępca. Ale wiadomo dlaczego tak się dzieje. Przestępca może być groźny dla sędziego, a powód to osoba, na której "jego wysokość sędzia" może wyładować swoje frustracje i całkowicie odreagować swoje złe nastroje! Innymi słowy, powód to dla sędziego to samo czym dla boksera jest worek treningowy.

  • paolo 2013-01-12 07:13:55

    Dlatego część sędziów zachowuje się na sali sądowej jak.....Słoń w składzie porcelany....któremu nic nie można zrobić czy zarzucić gdyż jest...nietykalny.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika