Skarga na przewlekłość postępowania rozpatrywana przez Sąd Najwyższy jest objęta przymusem adwokacko-radcowskim
Art. 393[2] kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że kasacja powinna być sporządzona przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym.
Sąd Najwyższy stwierdził, że do skargi na przewlekłość postępowania uregulowanej w ustawie z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. 2004 r., Nr 179, poz. 1843), rozpoznawanej przez Sąd Najwyższy w sprawie cywilnej, stosuje się przymus adwokacko-radcowski (art. 393[2] kodeksu postępowania cywilnego) oraz postanowił nadać jej moc zasady prawnej.

Ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki nie przewiduje wyłączenia przepisu ogólnego o obowiązku adwokacko-radcowskim. Zatem należy się odnieść do reguły ogólnej, która wymaga by wniesienie i sporządzenie kasacji było dokonane przez podmiot profesjonalny, a zarazem do tego uprawniony. Za taką interpretacją przepisów przemawia wykładnia systemowa. Nakazuje ona interpretować tak przepisy (chyba że ustawodawca inaczej przesądzi), by nie zachodziły pomiędzy nimi sprzeczności.
Wyrok Sądu Najwyższego Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 16 listopada 2004 r. syg. akt III SPP 42/04
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?