Internetowe wydanie "Gazety Prawnej" komentuje dziś wyrok Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie, w którym sąd orzekł, że ABW powinna, na wniosek Fundacji Helsińskiej, udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych, zaś zbiorcze dane podawane przez prokuratora nie są w tym zakresie wystarczające.
Sąd argumentował, że choć samo stosowanie kontroli ma charakter tajnych działań operacyjnych, to takiego statusu nie mają dane statystyczne o jego stosowaniu. Te ostatnie są bowiem informacją publiczną, do której dostęp nie może być ograniczony analogicznie do informacji o zastosowaniu konkretnych czynności. Są uchylił tym samym decyzje szefa ABW odmawiającą Helsińskiej Fundacji dostępu do tych danych.
Jak wskazuje "Gazeta Prawna": ""Nie ma powodu do odmowy ujawnienia danych statystycznych, gdy pytanie nie dotyczy metod operacyjnych i nie naraża na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy" - dowodził we wtorek przed sądem reprezentujący Fundację mec. Artur Sidor. Pełnomocnik Agencji ripostował, że na mocy przepisów jedynym podmiotem uprawnionym do przedstawiania łącznych statystyk jest prokurator generalny."
W sprawie możliwa jest kasacja do NSA, jednak pełnomocnik ABW nie wypowiedział się jeszcze w przedmiocie jej ewentualnego złożenia. Podobny spór zaistniał między HFPC a CBA, a na początku lutego WSA orzekł, że CBA powinno ujawnić dane o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych.


Potrzebujesz porady prawnej?
Czym jest informacja publiczna?
Co jest informacją publiczną? Informacja publiczna jest pojęciem ustawowym, zawartym w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Ustawa o dostępie do informacji publicznych stanowi wykonanie art. 61 Konstytucji RP. Zasada dostępu do informacji publicznej Ogólną zasadą, która wynika z ww. przepisu, jest bowiem dostęp do informacji. Wszelkie wyjątki (...)
11 listopada br. wchodzi w życie ustawa z dnia 22 września 2006 r. o setOstatni( '2' ); zmianie setOstatni( '3' ); ustawy o setOstatni( '4' ); kontroli setOstatni( '5' ); skarbowej oraz o setOstatni( '6' ); zmianie setOstatni( '7' ); niektórych setOstatni( '8' ); innych setOstatni( '9' ); ustaw. Celem nowelizacji jest przede wszystkim wprowadzenie zmian ograniczających zbyt szerokie (...)
Jak prowadzone jest postępowanie w związku z nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej?
12 lipca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Określa ona zasady i tryb przeciwdziałania, w celu ochrony interesu publicznego, praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową przez nabywców produktów rolnych lub spożywczych czy dostawców tych produktów, (...)
Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...
Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena efektywności energetycznej to ocena zbioru właściwości budynku mających wpływ na zużycie przez (...)
Kontrola administracji publicznej Administracja publiczna, będąc władzą, winna całym swym bytem i działalnością opierać się na obowiązującym prawie. Problematyka kontroli administracji publicznej (w tym samorządu terytorialnego) mieści się w nauce prawa administracyjnego. Kontrola działalności jednostki (osoby prywatnej, przedsiębiorcy) w prawie cywilnym jest zbyteczna. Co (...)
Kontrola podatkowa w przedsiębiorstwie
System prawa podatkowego, jakkolwiek często nazbyt skomplikowany i postrzegany jako zbyt opresyjny w stosunku do obywatela, jest konieczny w każdym państwie chcącym służyć społeczeństwu, chociażby w najskromniejszym zakresie. I chociaż rozumie to prawie każdy podatnik, za tą świadomością nie idzie przeważnie właściwe postępowanie, a proceder nielegalnego obniżania ciężarów (...)
Od 1 marca 2017 r. funkcjonują 2 rodzaje kontroli: kontrola podatkowa - prowadzona przez pracowników urzędów skarbowych na dotychczasowych zasadach, głównie na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej; kontrola celno-skarbowa - prowadzona przez naczelników urzędów celno-skarbowych, wykonywana zarówno przez pracowników KAS, jak i funkcjonariuszy (...)
Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę
Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Szczegółowy (...)
Co rząd robi z pieniędzmi? Możesz sprawdzić
Wyrok warszawskiego sądu pozwoli nam kontrolować działania władz publicznych. Jak to zrobić? Nawet opinie prawne są informacją, którą trzeba udostępnić na żądanie obywateli – stwierdził Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie. Sprawa dotyczyła ekspertyz prawników, które prezydent zamówił przed podpisaniem nowelizacji w sprawie reformy systemu (...)
Akta sprawy a dostęp do informacji publicznej
Zgodnie z art. 1 ust.1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.) każda informacja o sprawach publicznych jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystaniu na zasadach i w trybie określonych w tej ustawie. W orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiały się rozbieżności co (...)
Jak długo może obowiązywać umowa w sprawie zamówienia publicznego? Ustawa zawiera generalny zakaz zawierania umów w sprawie zamówienia publicznego na czas nieoznaczony. Zakaz ten obowiązuje od czasu wejścia w życie ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r., o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych, a więc od dnia 9 listopada 1997 r. Zgodnie z przywołaną (...)
Informacja publiczna czy tajemnica przedsiębiorstwa?
Po niedawnej uchwale Sądu Najwyższego przedsiębiorcy nie muszą się już bać, że ich oferta zostanie odrzucona, bo utajnili w niej zbyt wiele (...)Zamawiający doszedł do wniosku, że skoro część z tych usług wykonano na rzecz instytucji państwowych, to dane te stanowią informację publiczną, czyli nie są tajemnicą przedsiębiorstwa. (...)Zamawiający ma prawo badać skuteczność (...)
Czy ABW będzie miało nieograniczony dostęp do informacji finansowych podatników?
Dane wszystkich podatników mogą wkrótce trafić pod skrzydła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). W tajemniczych okolicznościach Ministerstwo Finansów (MF) wstrzymało bowiem prace nad swoim centrum obliczeniowym w Radomiu i rozważa przeniesienie go do ośrodka ABW w Emowie koło Otwocka. Plan przewiduje nawet współuczestnictwo agencji w budowie centrum. (...)„Jeśli (...)
ABW winna tragedii w kopalni Wujek?
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ABW. Według biura funkcjonariusze służb zignorowali zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Zarzuty - sformułowane wobec ABW przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w zawiadomieniu przesłanym do Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego - brzmią poważnie. BBN twierdzi, że (...)
Środki przymusu bezpośredniego. Paralizatory w szerszym użyciu?
Rada Ministrów zajmie się dzisiaj przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych projektem Ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Projekt zakłada ujednolicenie m.in. zasad, sposobu użycia, oraz rodzajów środków przymusu bezpośredniego, oraz przypadków, kiedy mogą być one użyte. Ustawa ujednolica obecne przepisy w taki sposób, aby służby, które (...)
Służby specjalne dostaną wyższe dodatki
Najbardziej doświadczeni funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będą otrzymywać wyższe dodatki za długoletnią służbę. Projekt rozporządzenia premiera w sprawie uposażeń funkcjonariuszy ABW trafił do uzgodnień. Projekt rozporządzenia zakłada, że uposażenie zasadnicze z tytułu wysługi lat będzie wzrastać o 2 proc. po 2 latach służby i o dalszy procent za każdy (...)
Nie było nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące śmierci Barbary Blidy - uznała łódzka Prokuratura Okręgowa. Prokuratura umorzyła czternaście wątków śledztwa - poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania. Nie stwierdzono m.in. nieprawidłowości w działaniach Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która wydała (...)