Statystyki stosowania kontroli operacyjnej są informacją publiczną
Internetowe wydanie "Gazety Prawnej" komentuje dziś wyrok Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie, w którym sąd orzekł, że ABW powinna, na wniosek Fundacji Helsińskiej, udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych, zaś zbiorcze dane podawane przez prokuratora nie są w tym zakresie wystarczające.
Sąd argumentował, że choć samo stosowanie kontroli ma charakter tajnych działań operacyjnych, to takiego statusu nie mają dane statystyczne o jego stosowaniu. Te ostatnie są bowiem informacją publiczną, do której dostęp nie może być ograniczony analogicznie do informacji o zastosowaniu konkretnych czynności. Są uchylił tym samym decyzje szefa ABW odmawiającą Helsińskiej Fundacji dostępu do tych danych.
Jak wskazuje "Gazeta Prawna": ""Nie ma powodu do odmowy ujawnienia danych statystycznych, gdy pytanie nie dotyczy metod operacyjnych i nie naraża na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy" - dowodził we wtorek przed sądem reprezentujący Fundację mec. Artur Sidor. Pełnomocnik Agencji ripostował, że na mocy przepisów jedynym podmiotem uprawnionym do przedstawiania łącznych statystyk jest prokurator generalny."
W sprawie możliwa jest kasacja do NSA, jednak pełnomocnik ABW nie wypowiedział się jeszcze w przedmiocie jej ewentualnego złożenia. Podobny spór zaistniał między HFPC a CBA, a na początku lutego WSA orzekł, że CBA powinno ujawnić dane o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?