Straż miejska nie wszędzie może łapać kierowców

Funkcjonariusze tej formacji nie mają prawa kontrolować prędkości na drogach ekspresowych i autostradach.

 Wynika tak z ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Straż miejska może ustawić się z fotoradarem tylko na obszarze zabudowanym – przypomina Gazeta Prawna.

Zgodnie z przepisami miejsce prowadzonej kontroli powinna wskazać policja. Komendant, wyznaczając lokalizację pomiaru prędkości, musi wziąć pod uwagę, czy w danym miejscu ustawienie fotoradaru pomoże zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Dodatkowo miejsce, w którym ustawia się straż z fotoradarem, musi być poprzedzone znakiem D-51. Jest to niebieska tablica informująca o prowadzonej kontroli prędkości.

Porady prawne

Stawianie znaków przed fotoradarem jest słusznym rozwiązaniem – uważa prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego, ekspert od przepisów prawa karnego i ruchu drogowego. – Nie chodzi przecież o to, by złapać jak największą liczbę kierowców przekraczającą prędkość, ale o to, by zwolnili w miejscach niebezpiecznych – mówi Gazecie Prawnej prof. Ryszard Stefański.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • artur 2014-01-06 09:37:24

    Zlikwidowac tą instytucje i tak nic nie robią ,tylko wkolo fotoradary, wzbogacenie Burmistrzów. za dużo jest policji nie oni są od tego.to tak samo jak kiedys or.o tylko, że inne nazwy

  • Strażnik 2014-01-04 14:33:05

    "Wynika tak z ustawy ? Prawo o ruchu drogowym. Straż miejska może ustawić się z fotoradarem tylko na obszarze zabudowanym ? przypomina Gazeta Prawna." -Bzdura na resorach mości redaktorzy, proszę sprawdzić brzmienie art. 129b "Prawa o Ruchu Drogowym" Miłego czytania (uczenia się).


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika