Strażnik może już łapać piratów drogowych

23.11.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Lista wykroczeń, za które pogranicznicy mogą nałożyć mandat, została wydłużona.

Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 16 listopada, funkcjonariusze straży granicznej mogą wypisać i wręczyć mandaty kierowcom, którzy np. przekroczyli prędkość czy nie zatrzymali się do kontroli.

Ponadto strażnik ukarze mandatem tych kierowców, którzy nie zastosowali się do znaku lub sygnału drogowego, prowadzili w strefie ruchu pojazd bez zapalonych świateł, nie wykonali polecenia osoby kierującej ruchem (policjanta, strażaka itp.),  prowadzili auto, nie mając do tego uprawnień, czy prowadzili pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów.

Porady prawne

Dodatkowo, zgodnie z nowym rozporządzeniem, funkcjonariusze tej formacji zostali uprawnieni do wypisania mandatu za takie wykroczenia jak: zanieczyszczanie lasu i wód gruntowych, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz nieobyczajne zachowanie.

Jaką kwotą może ukarać Straż Graniczna?  

Najwyższy mandat od pogranicznika może wynieść 500 złotych. Osoby, które popełniły co najmniej dwa wykroczenia jednocześnie, narażą się natomiast na karę do 1000 zł. Za niektóre wykroczenia strażnicy mogą nakładać jedynie grzywny w wysokości określonej w tzw. taryfikatorze – np. za przekroczenie prędkości.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dziennik Ustaw z 8 listopada 2011 Nr 236 poz. 1405).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne